2025. január 1-jétől véget ér az a gyakorlat, amely lehetővé tette, hogy a termelők pénzét eltüntető felvásárlók cégvezetői pozíciókat töltsenek be. Ezzel a lépéssel a tisztességes üzleti magatartás megerősítése és a termelők védelme áll a középpontban.

Az Országgyűlés által jóváhagyott termelővédelmi törvénycsomag jelentős változásokat hoz 2025. január 1-jétől. Ezentúl nem csupán a 30 napon túli késedelmes kifizetések vonhatnak maguk után büntetést. Az új szabályozás értelmében azok, akik a mezőgazdasági termelőktől beszerzett áruk ellenértékét nem csupán elmulasztották kifizetni, hanem a cégeik felszámolásának vagy végelszámolásának során elterelték azokat a pénzeszközöket is, a jövőben nem tölthetnek be tulajdonosi vagy ügyvezetői pozíciót mezőgazdasági termékek felvásárlásával és feldolgozásával foglalkozó vállalkozásokban. Ezt az Agrárminisztérium (AM) közleményében hangsúlyozta, amelyet pénteken juttattak el az MTI-hez.

A minisztérium bejelentette, hogy a mezőgazdasági termékpiacok szervezésével kapcsolatos jogszabályokban, különösen a 2025. évi XCVII. törvényben, új előírások léptek életbe. E szerint, amennyiben egy cégbírósági bejegyzésre kerül sor, amely mezőgazdasági termékek nagykereskedelmével vagy feldolgozásával foglalkozó jogi személyt érint, figyelembe kell venni, hogy a tulajdonost vagy a vezető tisztségviselőt a büntető bíróság jogerősen elítélte-e csődbűncselekmény vagy fedezet elvonásáért. Az ilyen magánszemélyek 2024. január 1-jétől kezdődően nem tölthetnek be vezető pozíciót, és nem lehetnek tulajdonosai azoknak a vállalkozásoknak, amelyek mezőgazdasági termékek nagykereskedelmével vagy feldolgozásával foglalkoznak.

Az új szabályozási elemmel az Agrárminisztérium olyan lehetőséget talált, amely annyi kedvezőtlen gazdálkodói tapasztalat alapján egyfajta eszköz a tisztességtelen piaci szereplők üzleti viszonyokból történő tartós kiszorítására.

A közlemény szerint a gazdálkodók piaci pozíciójának védelmét szolgálja az is, hogy míg korábban a 30 napon túli késedelmes fizetés esetén a termelők csak a bíróság előtt érvényesíthették igényüket, a jövő évtől a termékeik ellenértékének 30 napot meghaladóan történő megfizetésekor közvetlenül a hatóság által válnak büntethetővé az érintett felvásárlók vagy forgalmazók.

Az agrártárca határozott szándéka, hogy az új szabályok minél gyorsabban és sikeresebben beépüljenek a magyar mezőgazdasági gyakorlatba és ezzel átláthatóbb, tervezhetőbb viszonyokat teremtsenek - közölte az AM.

Related posts