9 híresség, akit a Parkinson-kór árnyéka kísért A Parkinson-kór egy neurodegeneratív betegség, amely számos embert érint világszerte, beleértve a közismert személyiségeket is. Az alábbiakban bemutatunk kilenc olyan hírességet, akiknek életét megváltoztat

A Parkinson-kór az Alzheimer-kórhoz hasonlóan egy lassan előrehaladó, degeneratív idegrendszeri betegség, melyre az orvostudomány mai állása szerint nem létezik gyógymód. A kór a hírességeket sem kíméli, ezért utánajártunk annak, hogy mely sztárok küzdenek nap mint nap a betegséggel.
A kór elnevezése James Parkinson londoni sebész és gyógyszerész nevét viseli, aki a 18. században élt. 1817-ben publikálta első írását a betegségről, amely „Egy tanulmány a remegő bénulásról” címmel jelent meg. Ebben az állapotot "reszkető bénulásnak" hívta. Később Jean-Martin Charcot, a francia neurológus, elnevezte a betegséget Parkinson-kórnak. Azóta a világnapját is már 1997 óta James Parkinson születésnapján, április 11-én ünneplik.
A betegség első tünetei jellemzően 50-60 éves korban jelentkeznek: az agyban a finom mozgásokért felelős gangionok mennek tönkre, ezzel csökken a dopamin termelődése. Sajnos az okok mai napig nem tisztázottak, de idegrendszeri fertőzések, különböző gyógyszerek, sőt akár kábítószerek is előidézhetik.
A Parkinson-kór legszembetűnőbb jelei közé tartozik a nyugalmi állapotban megjelenő remegés, a mozgások lelassulása és az izommerevség. Emellett a csökkent arcmimika és a "kenőcsös" megjelenés is figyelmeztető jel lehet. Ahogy a betegség előrehalad, a betegek instabilitással és vérnyomáseséssel is szembesülhetnek, ami megnehezíti a mindennapi tevékenységeket, mint például az ülésből való felállás vagy a helyből való elindulás. A Parkinson-kór további tünetei közé tartozik a gondolkodás tempójának csökkenése, és sok esetben a depresszió is társulhat a betegséghez, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
A tudomány jelenlegi állása alapján a kórra sajnos nincs végleges gyógymód. Ugyanakkor különféle gyógyszeres terápiák, gyógytorna és fizikoterápiás kezelések révén jelentős mértékben javítható az érintett állapota, és a tünetek is hatékonyan kezelhetők.
Muhammad Ali, az olimpiai és világbajnok amerikai bokszoló, 1981-ben vonult vissza a ringtől. Három év múlva azonban egy sokkal nehezebb kihívással kellett szembenéznie: Parkinson-kórt diagnosztizáltak nála. Ahogyan a bokszmeccseken, úgy a Parkinson elleni harcban is megmutatta igazi harci szellemét. Létrehozta saját központját, amely a Parkinson-kórral és más mozgászavarokkal, például Huntington-kórral küzdő betegek és családjaik támogatására összpontosított. Évtizedekig küzdött a betegség ellen, és bár 2016 júniusában, 74 éves korában légzőszervi problémák következtében távozott közülünk, öröksége és bátorsága tovább él a szívünkben.
Bob Hoskins brit színész, akinek karrierje során a keményfiúk megformálása vált védjegyévé, különösen az 1982-es "Hosszú nagypéntek" című film révén szerzett hírnevet. A színész 2012-ben, a Parkinson-kór diagnózisát követően, úgy döntött, visszavonul a filmes világból, azonban betegségéről csak ritkán osztott meg információt. Tragikus módon 2014 áprilisában, mindössze 71 éves korában távozott az élők sorából.
Micheal Richard "Rich" Clifford az 1990-es években a NASA űrhajósaként kezdte pályafutását, mely során három űrrepülést hajtott végre és több mint 650 órát érintett a Föld körül. Bár már 1994-ben, 42 éves korában diagnosztizálták nála a Parkinson-kórt, továbbra is vállalt űrrepüléseket, és egy interjúban azt vallotta betegségéről, hogy "nem szabad hagyni, hogy a betegség az élet útjába álljon és akadályozza bármiben, mert az élet túl szép és a határ a csillagos ég." 68 éves korában, 2021 utolsó napjaiban távozott az élők sorából.