Irén és Miklós sorsának drámai fordulatai egy sötét korszakot idéznek fel, amikor a férjet elhurcolták a Gulagra, míg a feleség életében egy váratlan esemény következett be: egy szovjet katona teherbe ejtette. E történet révén a múlt fájdalmát és a túlélé
Nyitókép: Csoszó Gabriella/Radnóti Színház
A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapján, november 25-én - 1953-ban ezen a napon érkezett vissza Magyarországra a Gulag-lágerekből szabadon bocsátott rabok első csoportja - az áldozatokra emlékezik a Radnóti Színház. A teátrum a felolvasószínházi előadással és az azt követő közönségtalálkozóval szeretné felhívni a figyelmet a társadalmi traumák feldolgozásának fontosságára is:
Hárs Anna színdarabját Sodró Eliza és Pál András mutatja be, majd ezt követően egy izgalmas beszélgetés veszi kezdetét a szerzővel, valamint a vendégekkel, köztük Saly Noémi íróval és Móricz Emese vezetésfejlesztővel. Emese nem csupán egy elismert szakember, hanem rendszeresen tart tárlatvezetéseket a Málenkij Robot Emlékhelyen is, ahol mélyebb betekintést nyújt a történelembe.
A "Bálsój szerelem a málenkij robot idején" című mű középpontjában Pogány Irén és Váradi Miklós állnak, akik ugyan kitalált karakterek, de életük története valósággal telített: tükrözi mindazok sokaságának szenvedését, vágyait és harcait, akiknek élete a történelem viharai által megbolygatott. Irén és Miklós értelmiségiek, egy művészettörténet-tanár és egy irodalmi szerkesztő, akiknek identitásának szerves része, hogy felfedezzék a világ mélységeit, és saját eszközeikkel próbálják azt jobbá alakítani. Közöttük egy irigylésre méltó kötelék bontakozik ki: a kölcsönös szerelem, tisztelet és gondoskodás buborékjában élnek, amely védelmet nyújt számukra a külvilág zűrzavaraival szemben.
De ez a buborék kipukkad, és ők éppen azt a két dolgot veszítik el, ami a biztonságot jelentette számukra: egymás közelségét és a józan észbe, a világ megérthetőségébe vetett hitet.