A holland védelmi miniszter bejelentette, hogy bizonyos esetekben szükség lehet Magyarország megkerülésére.

Ruben Brekelmans kiemelte, hogy ez már nem az első eset, amikor 26 ország áll egy oldalon, míg Magyarország a másik oldalon helyezkedik el.

Védelmi és külpolitikai kérdésekben egyre gyakrabban kell majd a hasonlóan gondolkodó európai országoknak együttműködniük, és ebben az együttműködésben nem feltétlenül lesz benne minden uniós ország, de benne lehetnek EU-n kívüliek is - mondta az 444-nek Ruben Brekelmans, Hollandia védelmi minisztere a Párizsi Védelmi és Stratégiai Fórumon tartott sajtótájékoztatóján.

A múlt heti magyar vétó kapcsán Brekelmans rámutatott, hogy nem ez az első eset, amikor az Európai Unió 26 tagállama egy irányba halad, míg Magyarország más úton jár. Az EU egységéről alkotott véleménye tehát nem új keletű tapasztalat.

Ez nem azt jelenti – folytatta –, hogy ne lenne lehetőségük a fejlődésre. Ukrajna már eddig is jelentős támogatást kapott, még akkor is, ha Magyarország más véleményen volt.

A miniszter hangsúlyozta, hogy az EU eddig is képes volt előrehaladni, de a jelenlegi helyzet új megoldásokat igényel. Szerinte nem szükséges mindig a 27 tagállam együttműködése, hanem célszerűbb más keretek között, például Nagy-Britanniával és Norvégiával együttműködve keresni a lehetőségeket, akár Magyarország kihagyásával is. "A biztonsági garanciák terén hasonló gondolkodású országokkal közösen lépünk fel, egy tettre kész koalíció keretein belül, ami sokkal hatékonyabb, mint az uniós keretek közötti próbálkozás, hiszen így elkerülhetjük a konszenzuskeresés időigényes folyamatát, és azonnal a hasonlóan gondolkodó államok együttműködésére építhetünk" - mondta.

Arra a kérdésre, hogy Magyarországot szövetségesnek vagy partnernek tekinti-e, Brekelmans kifejtette, hogy...

Magyarország a NATO révén szövetségesként van jelen, és gyakran működik együtt más országokkal, ám időnként eltérő véleményeket képviselhet.

Majd hozzátette, hogy néha meg kell kerülniük Magyarországot.

Orbán Viktor újra vétózott, de az EU vezetői nélküle is kiállnak Ukrajnáért

Ruben Brekelmans a párizsi fórumon kifejtette, hogy Franciaország és Hollandia egyfajta szürke zónában helyezkedik el a béke és a háború határvonalán. "Bár hivatalosan nem állunk háborúban Oroszországgal, a valóságban Oroszország hibrid háborút folytat velünk" - hangsúlyozta. Példaként említette a kibertámadásokat, a kémkedést és a szabotázsakciók előkészítését, amelyek mind hozzájárulnak ehhez a komplex helyzethez. "Egy hibrid autót végső soron autónak tekintünk, és ugyanez érvényes a hibrid háborúra is" - tette hozzá.

Mint ahogyan arról lapunk korábban beszámolt, múlt csütörtökön az Európai Unió huszonhat tagja sikeresen megegyezett Ukrajna támogatásáról. Ezzel szemben Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke csupán az Európa védelméről szóló megállapodást támogatta. A döntés hátterében az áll, hogy a magyar kormányfő már korábban jelezte, hogy vétózni fog, és nem hajlandó elfogadni az EU további katonai támogatását Ukrajna számára. A többi tagállam vezetői ennek ellenére úgy határoztak, hogy nélküle is kiállnak a kelet-európai ország mellett, ami azt jelenti, hogy az Ukrajna katonai támogatásáról szóló megállapodást önálló függelékként fogják közzétenni.

A rendkívüli uniós csúcs után Orbán Viktor újságíróknak elmondta, véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Magyarországon Ukrajna európai uniós tagságáról. Bár az továbbra sem világos, hogy véleménynyilvánító szavazás alatt pontosan mit kell érteni, a mai Kormányinfón kiderült, költsége egymilliárd forint felett várható, és egy nemzeti konzultációhoz lesz hasonló, postán is le lehet majd adni a szavazólapot.

Orbán Viktor bejelentette, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban.

Related posts