A különleges ügyész véleménye szerint Donald Trump börtönbüntetés elől való megmenekülését a választási győzelme biztosította.

Jack Smith, az igazságügyi minisztérium megbízottja, legfrissebb jelentésében alaposan kifejti, milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre ahhoz, hogy Donald Trumpot el lehessen ítélni, amennyiben nem választották volna meg elnöknek. A jogász véleménye szerint jelentős mennyiségű terhelő információ gyűlt össze a megválasztott elnök ellen, azonban a törvényes védelmét élvezi, így a dokumentum kizárólag Trump 2021-es eseményekben betöltött szerepére összpontosít.
Jack Smith különleges ügyész állítása szerint Donald Trumpot elítélték volna a 2020-as események miatt, ha nem győzött volna novemberben az elnökválasztáson. Jelentését kedden hozta nyilvánosságra az amerikai igazságügyi minisztérium - írta a The Guardian.
Az ügyészt a 2021. január 6-i, Capitoliumnál történt lázadás után nevezték ki különleges ügyésszé, hogy kivizsgálja Donald Trump kísérletét a 2020-as választási eredmények megváltoztatására. Jelentése szerint a bizonyítékok elegendőek ahhoz, hogy Donald Trumpot elítéljék, amennyiben nem nyert volna a választáson 2024-ben. Ugyanakkor a szaktárca nem engedélyezi a mindenkori amerikai elnök elleni tovább vádemelés és büntetőeljárás lefolytatását.
A kongresszus korábban a 2021. január 6-i zavargásokban játszott szerepe miatt vádolták meg Donald Trumpot. Az igazságügyi minisztérium négy vádpontban vizsgálat a megválasztott elnök felelősségét, többek között az Egyesült Államok megtévesztésére irányuló összeesküvésben. Donald Trump minden vádpontban ártatlannak vallotta magát.
Szabadlábra helyezése után Trump a közösségi médiában közzétett posztjában Smith-t "tehetetlen ügyésznek" titulálta, aki képtelen volt arra, hogy az ügyét a választások előtt bíróság elé vigye. Ezen kívül az ügyet politikai indíttatású próbálkozásnak minősítette, amely szerinte arra irányul, hogy kárt okozzon kampányának és politikai mozgalmának. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ha sikerülne nyernie a választásokon, akkor őt már nem lehetne felelősségre vonni.
Az ügyészi jelentés részletesen felvázolta a megválasztott elnök feltételezett cselekedeteit, beleértve az állami tisztviselőkre való nyomásgyakorlást vagy a választási eredmények elleni tiltakozásra való felbujtást. Jelzésértékűnek nevezte, hogy csak olyan államokban tette ezt, ahol veszített 2020-ban.
A jelentés hangsúlyozza, hogy Donald Trump rendszeresen terjesztett olyan állításokat, amelyek "bizonyíthatóan és sok esetben nyilvánvalóan hamisak" voltak a 2020-as választásokkal kapcsolatban. Ezek az állítások képezték nyomásgyakorlási stratégiájának alapját, és jelentős szerepet játszottak a január 6-i események kibontakozásában.
A megválasztott elnök és jogi csapata a jelentést "politikai bérgyilkosságnak" titulálta, amelynek szándéka az elnöki átmenet megzavarása volt. Ennek érdekében hosszas jogi csatározásokba bonyolódtak, hogy megakadályozzák a jelentés nyilvános bemutatását.
Jack Smith a múlt héten távozott az igazságügyi minisztériumból, az ügyész közölte, hogy csapatával együtt a tényeket igyekeztek a nyilvánosság elé tárni, valamint szerinte a jogállamiság mellett álltak ki.