Debrecenben ünnepelték a magyar református egységnapot, amely alkalomból a közösség tagjai összegyűltek, hogy együtt emlékezzenek meg a hit és összetartozás fontosságáról.

Kép forrása: Tiszántúli Református Egyházkerület hivatalos Facebook oldala.

A magyar református egység napját szombaton Debrecenben ünnepelték, ahol közös úrvacsorás istentisztelet és egész napos programok várták a résztvevőket. Az eseményre nemcsak Magyarországról, hanem a Kárpát-medence szomszédos országaiból, valamint Észak-Amerikából, Dél-Amerikából és Ausztráliából érkező egyháztagok is csatlakoztak, így a találkozó valóban nemzetközi színtérré vált.

A rendezvény keretein belül felelevenítették 2009. május 22-ét, amikor a Debreceni Református Nagytemplom falai között történt meg az alkotmányozó zsinat, melynek során megszületett a Magyar Református Egyház új alkotmánya.

A döntéssel a Kárpát-medencei magyar református egyházak erősítették meg összetartozásukat és alkotmányjogi egységüket.

A Magyar Református Egyház a csatlakozó részegyházak zsinati közössége, alkotmányozó és törvényhozó testülete a közös zsinat. Hatáskörébe tartozik a közös alkotmány elfogadása, ennek módosítása, valamint törvényt alkot mindazokban a közös kérdésekben, amelyekre a részegyházak legmagasabb szintű testületei felhatalmazzák.

Az idei találkozó ünnepélyes megnyitóján, a Nagytemplom előtti téren Steinbach József, a Magyarországi Református Egyház (MRE) Zsinatának lelkészi elnöke szívélyes üdvözletét küldte az anyaországi és a külhoni magyar református közösségek tagjainak.

A református püspök kifejtette, hogy...

"Jézus Krisztus a jövőnk iránytűje, közösen járjuk az Ő nyomdokait. Minden egyes ember nélkülözhetetlen, hiszen az evangéliumnak elengedhetetlen része a világ sokszínűsége."

- tette hozzá Steinbach József, egyértelműen hangsúlyozva a mondandója fontosságát.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere örömének adott hangot, hogy 2002, 2014 és 2019 után a reformátusok ismét Debrecenben ünneplik az egység napját.

Debrecen a magyar reformátusság szellemi otthona, ahol a reformáció közösségi értékei bontakoztak ki. Ezt a közösséget a lelkipásztorok, a presbiterek és a gyülekezeti tagok kölcsönös támogatása, erős istenhite, valamint az egymás iránti elkötelezettség jellemzi. Ezen alapelvek mentén fejlődött ki az a lelkület, amely a rászorulók szolgálatára irányul, és amely a közösség erejét adja.

Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy a Szeretethíd program keretében pénteken a Kárpát-medence 374 különböző helyszínén, több mint 13 ezer önkéntes járult hozzá a szeretet hídjának megépítéséhez.

"Isten is nekünk és értünk épít egy hidat, hogy újra rátalálhassunk."

„Kérlek, formáld át a mondandódat, hogy az egyedibb legyen” - kérte.

Az idei esemény Debrecen szívében, nyolc különböző helyszínen valósult meg, és igazi közösségi élményt nyújtott. A Nagytemplom mögötti Emlékkertben az anyaországi és határon túli egyháztestek képviselői együtt vettek részt a kenyérdagasztás és -sütés hagyományos ceremóniáján. Emellett a református nőszövetség is megrendezte éves konferenciáját, míg a Kistemplomban a kárpát-medencei református kórusok közösen zsoltárokat énekeltek, ezzel megteremtve a lelki feltöltődés lehetőségét. A Déri téren a könnyűzenei együttesek dicsőítő koncertje vonzotta a zenekedvelőket, míg a Piac utcán a Lehetőségek piaca várta az érdeklődőket egyedi kínálatával. A legkisebbek szórakoztatásáról pedig a Vojtina Bábszínház művészei gondoskodtak az Emlékkert varázslatos világában.

Related posts