A német elnök döntése értelmében feloszlatta a Bundestagot, és most minden figyelem a sürgős előkészületekre irányul az előrehozott választások kapcsán.

Steinmeier a berlini nyilatkozatában kiemelte az előrehozott választások elengedhetetlen fontosságát.

Különösen a mostanihoz hasonló nehéz időkben a stabilitáshoz cselekvőképes kormányra és megbízható parlamenti többségre van szükség

- fogalmazott az elnök, hozzátéve, hogy a választások után a problémamegoldásnak ismét a politika központi feladatává kell válnia.

A köztársasági elnök, akinek szerepe a háború utáni Németországban főként ünnepélyes jellegűvé vált, külön kitért a választási kampány tisztességes és átlátható lebonyolításának fontosságára. Figyelmeztetett a demokráciát fenyegető külső befolyásolás veszélyeire is, utalva a közelmúlt romániai választásaira és az X közösségi média platformon tapasztalható intenzív beavatkozási kísérletekre.

A politikai válság mélyebb szintre lépett, amikor Olaf Scholz, a szociáldemokrata párt vezetője, a hónap elején bizalmi szavazást bukott el a parlamentben. Ezt követően a kormánykoalíció stabilitása megrendült, mivel Christian Lindner pénzügyminiszter szabad demokrata pártja úgy döntött, hogy kilép a koalícióból, így a kormány törvényhozási többsége megfogyatkozott.

A közelgő választásokra való felkészülés már javában zajlik, és a politikai színtér izgalma egyre fokozódik. Friedrich Merz, a konzervatív ellenzék vezéregyénisége, aki a közvélemény-kutatások alapján Scholz lehetséges utódjaként tűnik fel, éles kritikát fogalmazott meg a jelenlegi kormány teljesítményével kapcsolatban. Merz véleménye szerint a kormányzati intézkedések túlságosan szigorú szabályozásokkal terhelték a gazdaságot, ami gátolta a növekedést és a fejlődést.

A legfrissebb felmérések szerint a konzervatív pártok jelentős, több mint 10 százalékpontos előnyt élveznek a szociáldemokraták (SPD) előtt. Ezzel párhuzamosan a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) szoros versenyt folytat az SPD-vel, míg a koalíciós partner, a Zöldek, a negyedik helyen helyezkednek el a politikai palettán.

Bár a főbb politikai pártok határozottan elzárkóznak az AfD-vel való együttműködéstől, a párt fokozódó jelenléte komoly kihívás elé állítja a parlamenti erőviszonyokat. Ez a helyzet pedig növeli a valószínűségét annak, hogy a választások után bonyolult, bizonytalan koalíciók alakuljanak ki.

Forrás: Reuters hírei alapján.

Related posts