A nőknél a poszt-Covid szindróma megjelenésének valószínűsége jelentősen magasabb.

Az elhúzódó fertőzés évek múltán is megkeserítheti milliók életét. Az úgynevezett hosszú Covid egy friss kutatás szerint ráadásul gyakrabban okoz gondot a nőknél, mint a férfiaknál.
Az elmúlt években a súlyos, kórházi kezelést igénylő esetek száma jelentősen csökkent, a koronavírus hosszú távú hatásai azonban velünk maradtak: ez az úgynevezett hosszú Covid vagy poszt-Covid néven ismert szindróma. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világjárvány kezdete óta körülbelül 400 millió embert érintett a hosszú Covid, a fertőzöttek körülbelül 6 százalékánál alakulnak ki a tünetei.
A tünetek változatosak lehetnek, a hosszú Coviddal legalábbis eddig mintegy 200 különböző panaszt hoztak kapcsolatba: közéjük sorolható az extrém fáradtság, légszomj, agyi köd, szívdobogásérzés, szaglásvesztés és az ízületi fájdalmak is. Míg egyesek csak enyhén érintettek és gyorsan felépülnek, több tízmillió embernek éveken át tartó károsodással kell szembenéznie.
A Covid utáni agyi köd például azzal jár, hogy az emberek feledékenyebbé válnak, nehezebben idéznek fel egy-egy korábbi emléket, romlanak a koncentrációs képességeik.
Egy friss kutatás eredményei rávilágítottak, hogy a hosszú Covid szindróma nőknél gyakoribb problémákat idéz elő, mint a férfiaknál.
A Jama Network Open című folyóiratban megjelent tanulmány 12 276 felnőttnél vizsgálta a betegség elhúzódó tüneteinek előfordulását, számolt be róla a The Conversation tudományos portál. A résztvevőknek - akiknek mindegyike legalább hat hónappal korábban átesett a koronavírus-fertőzésen - egy kérdőívet kellett kitölteniük, amellyel a kutatók be tudták azonosítani a hosszú Covidban szenvedőket.
A kutatási eredmények rámutattak, hogy a nőknél 31 százalékkal magasabb a kockázat a hosszú Covid kialakulására, mint a férfiaknál. Érdekes megfigyelni, hogy a fiatal felnőttek, különösen a 18 és 39 év közötti korosztály esetében nem tapasztalható eltérés a nemek között. Ezzel szemben a 40 évesnél idősebbek csoportjában a long-Covid szindróma előfordulásának valószínűsége jelentősen megnőtt.
Amennyiben a tünetek intenzitását vizsgáljuk, teljesen más képet kapunk – ezen a téren a férfiak tapasztalatai alapján súlyosabb panaszokról számoltak be. Bár a kutatók még nem rendelkeznek egyértelmű magyarázattal arra, hogy miért fordul elő gyakrabban a hosszú Covid a nőknél, valószínűsítik, hogy az immunrendszer fertőzésre adott reakciói játszhatják a kulcsszerepet, amelyek eltérhetnek a két nem esetében.