Egy olasz politikus szerint a nyugati média felelősséggel tartozik a gázai népirtásban, mivel állítása szerint hozzájárul a helyzet elferdítéséhez és a valóság eltakarásához.

Egy korábbi olasz parlamenti képviselő, a Külügyi Bizottság egykori helyettes elnöke, Pino Cabras merész lépésre szánja el magát: könyvet ír, amelynek címe: Szemben a valódi cionizmussal – napló a 21. század aljas népirtásáról. Ezzel a kiadvánnyal politikai karrierje valószínűleg véget ér, de tény, hogy a könyv már napvilágot látott, még ha a nyilvánosság szinte teljesen elkerüli is. Valószínű, hogy magyar fordítása nem lesz elérhető. Cabras, aki mostanában politikai elemzőként dolgozik, korábban az Öt Csillag Mozgalom tagja volt, amely magát "elitellenesnek" hirdette, ugyanakkor a politikai spektrum középső részén helyezkedett el. 2021 februárjában egy bizalmi szavazáson nem támogatta Mario Draghi "technokrata" kormányát, főként a Covid-járvány kezelésével kapcsolatos, általa elhibázottnak tartott intézkedések miatt. Legújabb könyvében Cabras részletesen elemzi a 2023. október 7-i gázai eseményeket, amelyek a Hamász Izrael elleni támadása után következtek be, bemutatva a konfliktus borzalmait és a cionizmus hatását a Közel- és Közép-Kelet népeinek életére. Kiemeli a nyugati sajtó "mérgező narratíváját" is a gázai "háborúval" kapcsolatban, rávilágítva a médiában megjelenő torzításokra és a valóság elferdítésére.
Pino Cabras könyvének címlapja provokatív kérdéseket vet fel a "Közel-Kelet egyetlen demokráciájának" valós természetével kapcsolatban. A szerző meggyőződése, hogy Izrael vezetése olyan rasszisták kezében van, akik a felsőbbrendűség tudatával irányítanak, és politikai stratégiájuk az etnikai tisztogatásra irányul. Cabras szavaival élve, a helyzet olyan, mintha egy elefánt lenne a szobában, ám mindenki úgy viselkedik, mintha mi sem történt volna, holott tudatában vannak a valóságnak. Ez a jelenség éles ellentétben áll a Nyugat emberi jogokról szóló retorikájával, amely felszínesnek tűnik a tényleges történések fényében.
Michael Moore, az amerikai filmrendező, nyíltan bírálta a médiát, amely elhallgatja a gázai öldöklés szörnyűségét (fotó: IndieWire). Cabras megjegyzi, hogy "a népirtás szörnyűségei a szemünk előtt zajlanak, nyilvánvalóan és tagadhatatlanul, miközben a nemzetközi közösség tétlenül figyeli a borzalmakat". "Az igazság, bármennyire is fájdalmas és zavaró, nem maradhat örökké rejtve" - hívja fel a figyelmet a szerző, aki könyvében éles kritikát fogalmaz meg a "fősodratú média" működésével kapcsolatban. A harcok kirobbanása óta, azaz 2023. október 7. óta, az olasz mainstream média "kérlelhetetlenül az izraeli narratívát követi, szinte kizárólag az izraeli forrásokra támaszkodva, miközben figyelmen kívül hagyja a palesztinok nézőpontját és a tények alapos ellenőrzését". Ráadásul a Gázáról és a palesztin-izraeli konfliktusról szóló tudósításokban gyakran elmarad a történelmi kontextus biztosítása, és a "palesztin áldozatok emberi oldalának" bemutatása is háttérbe szorul.
Teljes palesztin családok tűntek el (fotó: AP) "Egy jól olajozott gépezet működik a nyugati világban, amely megfojtja a szabad véleménynyilvánítást... A legnagyobb amerikai és európai médiavállalatok korábbi izraeli katonai propagandistákat alkalmaznak tudósítóként." (Mindez mennyire ismerős hazai viszonylatban is! Robert C. Castel pályafutása éppen a "gázai háború" idején kezdett el felfelé ívelni. Egy ideig hősiesen küzdött a palesztin terroristák ellen, most pedig a Fideszhez közeli Alapjogokért (!) Központ biztonságpolitikai tanácsadójaként, valamint a Magyar Nemzet (!) munkatársaként keresi a kenyerét. De ha már itt tartunk: feltenném a kérdést az Alapjogokért Központ munkatársainak: ha már egy ilyen nemes névvel büszkélkednek, nem lenne helyénvaló felszólalniuk az általuk annyira ünnepelt amerikai elnök terve ellen, amely 2,2 millió gázai palesztin kitelepítésére vonatkozik? Az etnikai tisztogatás talán nem sérti az "alapjogokat"?) A könyv második részében a szerző részletesen feltárja, miként torzította el a médiavilág a gázai események valóságát, és hogyan próbálták az izraeli érdekeknek megfelelően befolyásolni a közvéleményt.
"Nem népirtás" - 2023. október 7. óta több mint 15 ezer iskolás gyermek vesztette életét a Gázai övezetben (fotó: AP). "Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, minden embernek. Vannak szemtanúk, akiknek lehetőségük nyílt arra, hogy feltárják a világ népei előtt azokat a borzalmas bűncselekményeket, melyeknek szemtanúi voltak a Gázai övezetben. Mondd el az igazságot, és állj ki ellene!" - olvasható az egykori olasz politikus könyvének ajánlásában.
A New York Times arra utasította munkatársait, a gázai háborúról szóló tudósításaikban kerüljék a "népirtás", az "etnikai tisztogatás" és a "megszállt terület" szavakat, kifejezéseket. Vajon hasonló felszólítást kaptak a fideszes médiamunkások is? (fotó: AP) G.B.