A Szilícium-völgy új kihívások elé állítja a hagyományos hadiipart: a Pentagon is felfigyel a technológiai újításokra. A hagyományos védelmi vállalatoknak érdemes felkészülniük a versenyre, mert a digitális forradalom hatásai már a katonai szférában is ér

Elon Musk és társai nemcsak az űr, hanem a hadiipar világát is felforgatják. A hagyományos fegyverek szerepe fokozatosan háttérbe szorul, míg a mesterséges intelligencián alapuló autonóm rendszerek egyre nagyobb teret hódítanak. Az új technológiák révén a harcászat jövője radikálisan átalakul, új kihívásokat és lehetőségeket teremtve a globális biztonság terén.

A két vezető hadiipari technológiai vállalat a versenytársaival együttműködésre készül, hogy egy konzorciumot hozzon létre. Céljuk, hogy közösen érvényesüljenek az amerikai hadügyminisztérium 850 milliárd dolláros költségvetésének minél nagyobb szeletét megszerezzék.

A hadiipar gigászaival szemben egyre inkább a startupok innovatív megoldásai lépnek előtérbe, amelyek friss perspektívát hoznak a védelem és biztonság területén. A hagyományos óriásvállalatok helyett most a fiatal, dinamikus cégek mernek új utakat keresni, és olyan technológiákat fejlesztenek, amelyek forradalmasíthatják a katonai ipart.

Egy olyan konzorcium, amely a Boeing, Lockheed Martin vagy az RTX (korábban Raytheon) érdekeivel szemben alakult, nem csupán hadiipari és hírszerzési startupok számára nyújtana lehetőséget, mint amilyen a Palantir vagy az Anduril. Ide tartozhatnának például Elon Muskhoz köthető, a kormányzathoz szoros kapcsolatban álló SpaceX és OpenAI, valamint az önjáró hajókat fejlesztő Saronic és a mesterséges intelligencia által működtetett adatelemző Scale AI is.

A Financial Times értesülései alapján a csoport megalakítását januárban fogják bejelenteni, miután az idei év során a hadiipari startupok eddig soha nem látott mértékű tőkebevonásra tettek szert. A befektetők szerint a nemzetbiztonsági, migrációellenes és űrkutatási költségek növekedése, amely Donald Trump elnöksége alatt várható, jelentős előnyöket hozhat ezeknek a cégeknek.

A Peter Thiel által alapított Palantir részvényei, amelyek szoros kapcsolatban állnak Trump és Musk világával, nem véletlenül tapasztaltak 300%-os növekedést a tőzsdén az idei évben. Thiel nemcsak a Palantirban, hanem a még tőzsdére nem lépett Andurilban is jelentős szereplő, ahol a legutóbbi tőkeemelés során a cég értéke elérte a 14 milliárd dollárt. Ezzel párhuzamosan a SpaceX legfrissebb tőkeemelése 350 milliárd dolláros cégértéket, míg az OpenAI 157 milliárd dolláros értéket mutatott.

Számos vállalat számára a Petagonnal való együttműködés már nem számít újdonságnak.

A cégek mindegyike igyekszik jól fizető hadiipari megrendeléseket begyűjteni, amiben a SpaceX és a Palantir már régóta sikeres. Az OpenAI azonban csak idén változtatta meg felhasználási feltételeit, hogy lehetővé tegye a katonai felhasználást.

Az amerikai hadiipari beszerzéseket régóta kritizálják, amiért azok jórészt az évtizedek óta bebetonozott óriásoknak kedveznek. A tankokat, hajókat, repülőket vagy épp rakétákat gyártó cégek fejlesztései lassúak és drágák is a kritikusok szerint. Ezzel szemben

A konzorcium tagvállalatai között új, szorosabb együttműködési lehetőségek bontakozhatnak ki, például az Anduril és a Palantir szoftvermegoldásainak integrálása révén. Emellett az Anduril és az OpenAI között is már bejelentettek egy közös projektet, amely új dimenziókat nyithat meg a technológiai fejlődés terén.

Related posts