Amerika újból megerősítette Ukrajna melletti támogatását, helyreállítva az eddig nyújtott segítséget.

Az amerikai fegyverek ukrajnai szállítása továbbra is aktívan zajlik, a délkelet-lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtéren lévő nemzetközi logisztikai központ segítségével – jelentették be szerdán a varsói sajtótájékoztatón Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter és Radoslaw Sikorski lengyel kollégája.
Az ukrán diplomácia élén álló vezető a keddi dzsiddai amerikai-ukrán tárgyalásokat követően megállt a lengyel fővárosban, hogy további egyeztetéseket folytasson. Szibiha a dzsiddai találkozó egyik lényeges eredményeként emelte ki, hogy újraindítják az amerikai fegyverek szállítását Rzeszówon keresztül – értesült az MTI.
"Ez a legnagyobb logisztikai központ, amelyen keresztül fegyvereket juttatunk el, és ez a döntés kiemelkedő jelentőséggel bír az ukrán védelem szempontjából" - tette hozzá.
A PAP hírügynökség beszámolója szerint Michael Waltz, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója Dzsiddában bejelentette, hogy Washington azonnali hatállyal helyreállítja az Ukrajnának nyújtott támogatását. Ez a lépés a Joe Biden korábbi amerikai elnök által elfogadott csomagok keretein belül történik, amely magában foglalja az amerikai raktárakból átadandó katonai felszereléseket is.
Sikorski a szerdai sajtókonferencián megerősítette, hogy a jasionkai csomóponton keresztül lebonyolított fegyverszállítások volumene "visszatért a korábbi szintre". Ezen felül megjegyezte: "Ha jól értem, a Starlink is működik", utalva ezzel arra, hogy az utóbbi napokban az X platformon heves vitába keveredett Elon Muskkal, aki a Starlink műholdas internetszolgáltatást üzemeltető SpaceX amerikai űripari cég vezetője.
Sikorski vasárnap az X platformon megosztotta, hogy Varsó évente körülbelül 50 millió dollárral segíti Ukrajnát a Starlink szolgáltatás igénybevételében. Szibiha mostani nyilatkozata szerint Lengyelország eddig összesen körülbelül 200 millió dollárral támogatta a Starlink ukrajnai működését.
Ahogy már említettük, az ukrán miniszter a dzsiddai tárgyalások eredményét "rendkívül jelentős, szinte történelmi" eseményként értékelte. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna elfogadta az Egyesült Államok által javasolt 30 napos átmeneti tűzszünetre vonatkozó ajánlatot. Most az amerikai fél az orosz kormányhoz fordul, és várják Moszkva reakcióját az ügyben.