Az mesterséges intelligencia lehetőséget teremt az orvosok számára azzal, hogy egy egyszerű fénykép alapján meghatározhatja a beteg biológiai korát.
Az eszköz használata etikai dilemmákat is felvet, mivel az információk visszaélésének lehetősége fennáll, például a biztosítói szektorban vagy a munkáltatói környezetben.
A FaceAge, egy innovatív mélytanulási algoritmus, amelyet a The Lancet Digital Health folyóirat legutóbbi számában mutattak be, képes egy egyszerű portrét átalakítani egy olyan numerikus értékké, amely pontosabban tükrözi egy személy biológiai korát, mint a hivatalos születési dátuma. A program, amelyet több tízezer fénykép alapján képeztek ki, a rákos betegeket átlagosan öt évvel idősebbnek minősítette, mint az egészséges egyéneket. A kutatás szerzői hangsúlyozzák, hogy ez a megközelítés segíthet az orvosoknak abban, hogy jobban megértsék, ki az, aki képes elviselni a kemoterápiás kezelések megpróbáltatásait, és ki az, aki számára egy kíméletesebb kezelési mód lenne a megfelelőbb választás.
"Feltételezésünk szerint a FaceAge-t biomarkerként lehetne használni a rákbetegek ellátásában, hogy számszerűsítsük a beteg biológiai korát, és segítsük az orvosokat a nehéz döntések meghozatalában" - mondta Raymond Mak, a Harvardhoz tartozó bostoni egészségügyi ellátó, a Mass Brigham Health onkológusa a ScienceAlert szerint.
Vizsgáljunk meg két hipotetikus beteget: az egyik egy 75 éves, energikus ember, akinek biológiai életkora 65 év, míg a másik egy törékeny 60 éves páciens, akinek biológiai életkora 70 év. Az agresszív sugárkezelés az első esetben indokolt lehet, míg a második esetben ez számos kockázatot rejthet magában. E logika alkalmazása hasonlóan segíthet a szívműtétek, csípőprotézisek beültetése vagy az élet végén nyújtott ellátás során is, ahol a betegek állapotának és életminőségének figyelembevételével kell döntéseket hozni.
Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az emberek öregedési folyamatai nem egyformák, és ezt számos tényező befolyásolja, mint például a genetika, a stressz szintje, a rendszeres testmozgás, valamint olyan életmódbeli szokások, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás. Míg a költséges genetikai tesztek részletesen feltérképezhetik a DNS öregedésének folyamatát, addig a FaceAge innovatív módszere mindössze egy szelfi révén kínál érdekes bepillantást az öregedés rejtelmeibe.
A modellt összesen 58 851 portré felhasználásával képezték ki, amelyek 60 év feletti, feltételezhetően egészséges felnőttekről készültek, és amelyek nyilvános adatbázisokban voltak elérhetők. Ezt követően 6 196 rákos beteget vizsgáltak az Egyesült Államokban és Hollandiában, akiknek a fényképei közvetlenül a sugárkezelés előtt készültek. Az eredmények alapján a rosszindulatú betegséggel küzdők biológiailag átlagosan 4,79 évvel tűntek idősebbnek a tényleges életkorukhoz képest.
A rákos betegek esetében a magasabb FaceAge-pontszám szoros összefüggést mutatott a kedvezőtlenebb túlélési kilátásokkal, még akkor is, ha figyelembe vették a tényleges életkort, a nemet és a különböző tumortípusokat. Különösen aggasztó, hogy azoknál, akiknek a biológiai életkora 85 év felett van, a kockázat drámaian növekszik. Érdekes, hogy a FaceAge az öregedés jeleit sajátos módon értékeli; például az ősz haj vagy a kopaszodás nem játszik olyan jelentős szerepet, mint az arcizmok tónusának apróbb változásai.
A FaceAge az orvosok pontosságát is növelte. Nyolc orvost arra kértek, hogy vizsgálják meg a végstádiumban lévő rákos betegek portréit, és tippeljék meg, ki fog meghalni hat hónapon belül. A sikerességi arányuk alig haladta meg a véletlent, a FaceAge-adatokkal a kezükben a jóslatok jelentősen javultak. A modell még egy kedvenc internetes mémre is ráerősített: Paul Rudd színész biológiai életkorát 43 évre becsülte egy 50 éves korában készült fotó alapján.
A mesterséges intelligencia eszközöket már többször vizsgálták mert a nem fehér emberek alulreprezentáltak voltak a mintákban. Mak elmondta, hogy az előzetes ellenőrzések nem mutattak ki jelentős faji torzítást a FaceAge előrejelzéseiben, de a csoport 20 ezer páciensen képzi ki a második generációs modellt. Azt is vizsgálják, hogy az olyan tényezők, mint a smink, a kozmetikai műtétek vagy a szoba fényviszonyai hogyan téveszthetik meg a rendszert.
Az etikai vitáknak nagy a jelentőségük. Egy olyan mesterséges intelligencia, amely képes a biológiai életkort egy szelfiből kiolvasni, áldás lehet a klinikusok számára, de csábító lehet az életbiztosítók vagy a kockázatot felmérni kívánó munkáltatók számára is.
„Ez mindenképpen olyan téma, amelyre érdemes odafigyelni, hiszen fontos, hogy ezeket a technológiákat kizárólag a betegek javára alkalmazzuk” – emelte ki Hugo Aerts, a tanulmány társszerzője és az MGB AI in Medicine program vezetője. Egy másik kihívás: mi történik, ha a tükör válaszol? Ha kiderül, hogy a testünk biológiai kora eltér a várttól, az serkentheti az egészséges életmódbeli változtatásokat, de egyúttal szorongást is okozhat.
A kutatók egy nyilvános FaceAge portál megnyitását tervezik, ahol az emberek feltölthetik saját képeiket, és részt vehetnek egy kutatási tanulmányban, hogy tovább validálják az algoritmust. A klinikusoknak szánt kereskedelmi változatok ezt követhetik, de csak további validálás után - tekint előre a ScienceAlert.