Az államfő első állomásaként Komárom városába érkezett, hogy megkezdje országjáró útját.

Keszegh Béla és Peter Pellegrini (Szalai Erika/Felvidék.ma)

Keszegh Béla, Komárom városának polgármestere február 19-én fogadta a köztársasági elnököt a városháza impozáns tornyos épületében. A közösen lebonyolított sajtótájékoztató során számos fontos téma került terítékre, többek között az iskolák optimalizálásának kérdése, az egészségügyi ellátás fejlesztése, a sportágak támogatása, valamint a szlovák-magyar határokon átnyúló együttműködés. Ráadásul szóba került a nemzetiségi tanácsadó pozíciójának hiánya, és a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos történelmi háttér is.

Peter Pellegrini az év végén tett ígéretének eleget téve, amelyben bejelentette, hogy a nyolc megyeközpont után az ország járásait is felkeresi, most elsőként a Komáromi járásra látogatott el. A köztársasági elnök kiemelte, hogy régóta ismeri és nagyra értékeli Komárom polgármesterének pragmatikus megközelítését és problémamegoldó képességét. A sajtótájékoztatót megelőző megbeszélés során a szlovákiai önkormányzatok jelenlegi helyzetéről esett szó, ahol Pellegrini hangsúlyozta, hogy "a helyi vezetőknek végső soron - és ebben teljes mértékben egyetértek a polgármesterrel - nyugalomra van szükségük", utalva ezzel a koalíciós válságra.

Szlovákia legmagasabb közjogi méltósága hangsúlyozta, hogy az országot sokkal súlyosabb kihívások terhelik, mint néhány képviselő hatalomvágyának kérdése. "A választók legközelebbi képviselőit, a településvezetőket már kifejezetten frusztrálja ez a helyzet" - emelte ki, hozzátéve, hogy itt az ideje, hogy a kormány valóban a kormányzással foglalkozzon, és a mindennapi problémák megoldására összpontosítson.

Komárom városának vezetője bemutatta az államfőnek a Pons Danubii EGTC által kidolgozott "A Duna szelleme" nevű, határokon átnyúló komplex projektet. Ez a projekt egy ötmillió eurós beruházást ölel fel, amelynek célja a Duna menti térség turisztikai fejlesztése mindkét oldalon, uniós források bevonásával.

Tárgyaltak az önkormányzatok számára elérhető uniós forrásokról is, amelyek kiírása és jóváhagyása gyakran a minisztériumi eljárások lassúsága miatt csúszik. Pellegrini ígéretet tett arra, hogy az ilyen folyamatok felgyorsítása és a pályázati források hatékonyabb felhasználása érdekében konzultálni fog Richard Raši (Hlas-SD), a beruházásokért, régiófejlesztésért és informatizációért felelős miniszterrel.

Az iskolai hálózat optimalizációja témájában az államfő Ondrej Gajdáč (független) alpolgármesterrel folytatott eszmecserét, aki egyben a komáromi szlovák tannyelvű gimnázium korábbi igazgatója is. Emellett Andruskó Imre (Magyar Szövetség) képviselő, a helyi magyar tannyelvű gimnázium jelenlegi igazgatója is részt vett a megbeszélésen. Pellegrini hangsúlyozta,

a vegyes lakosságú járásokban még nagyobb érzékenységgel kell hozzálátni az iskolai hálózat észszerűsítéséhez, alkalmazkodni kell és figyelembe kell venni a szlovákiai magyar nyelvű oktatás igényeit, sajátosságait, elkerülendő a feszültséget az itt élő szlovákok és magyarok között".

Az államfő azt is megígérte, hogy felkéri Tomáš Drucker oktatásügyi minisztert, hogy személyesen látogasson el Komáromba. A miniszternek lehetősége nyílik arra, hogy találkozzon a helyi szakemberekkel, és hangsúlyozta, hogy a döntések meghozatala során fontos, hogy ne hagyják figyelmen kívül az érintettek véleményét.

Keszegh Béla polgármester azon javaslatát is elfogadta az államfő, hogy tegyék lehetővé, illetve könnyítsék meg a határon túl élő szlovákok számára az anyanyelvükön való tanulást, diplomaszerzést Szlovákiában.

Restelkedve jegyezte meg Pellegrini, hogy kissé ellentmondásos a helyzet, hogy épp Komárom polgármestere figyelmezteti őt arra, hogy figyeljenek oda jobban a határon túl élő szlovákokra. "Felveszem a kapcsolatot a felelős igazgató asszonnyal, mert ez nem vet jó fényt Szlovákiára "

- jelentette ki.

A tárgyalás során kiemelt téma volt az egészségügyi ellátás, különös figyelmet fordítva a felújított és modernizált komáromi kórház kapacitásaira. Ez az intézmény nemcsak a 110 ezer fős Komáromi járás lakóit tudja kiszolgálni, hanem a Duna jobb partján található egyéb régiók betegei számára is nyújthat ellátást. A sürgősségi betegellátás kölcsönös fejlesztése Szlovákia és Magyarország között egy államközi egyezmény keretein belül valósulhat meg, hasonlóan az Ausztriával kötött megállapodáshoz, amely a közeljövőben Magyarországra is kiterjedhet – tette hozzá az értekezleten elhangzottak alapján.

Az államfő méltatta a komáromi önkormányzat erőfeszítéseit, amelyekkel a szűkös költségvetési keretek ellenére is folytatja a városi sportklubok támogatását, így biztosítva a korábbi évekhez hasonlóan a helyi sportélet fejlődését és fenntarthatóságát.

Komárom sportolói nem csupán hazai, hanem európai szinten is figyelemre méltó teljesítményekkel büszkélkedhetnek, ami ennek a kiváló háttérnek is köszönhető.

- hangsúlyozta Pellegrini, hozzátéve, hogy reméli, a sportminisztérium ennek fényében fogja támogatni a várost ebben az ügyben is.

"Nyílt, őszinte, baráti hangulatú beszélgetést folytattam Komárom polgármesterével, nem első alkalommal.

Köztársasági elnökként az a küldetésem, hogy mélyebben megismerjem az itt élők mindennapi kihívásait, és ezeket hitelesen képviseljem a kormány döntéshozói felé. Arra bátorítom a felelős kormánytagokat, hogy látogassanak el a különböző régiókba, és közvetlen kapcsolatot építsenek ki a helyi közösségekkel. Csak így találhatunk valódi és tartós megoldásokat a felmerülő problémákra, hiszen ez a kormány elsődleges feladata.

- adott hangot véleményének az államfő.

Keszegh Béla rövid véleményében kifejezte azt a vágyát, hogy az elnöki látogatás újabb miniszteri tárgyalások elindítását segíti elő. "Az oktatás, a sport és az egészségügy kulcsfontosságú területek, amelyek közvetlen hatással vannak a lakosság életére, és végső soron az ő elégedettségük a leglényegesebb" - hangsúlyozta a polgármester.

Pellegrini újságírói kérdésre reagálva elmondta, hogy miért éppen Komáromot választotta első állomásának. Kifejtette, hogy a város gazdag történelme és kulturális öröksége mindig is vonzotta, valamint úgy érzi, hogy itt különösen fontos a helyi közösséggel való személyes kapcsolat kialakítása.

erkölcsi adósságát törleszti a magyar közösség felé.

"Hivatalba lépésemkor az első célkitűzéseim között szerepelt egy nemzetiségi tanácsadó felkérése, de ezt a házi feladatot még nem végeztem el" - fogalmazott, hozzátéve, épp keresi a megfelelő személyt, akinek megtalálásában most is "puhatolózik".

"Még mindig vágyom arra, hogy személyesen is találkozhassak Forró Krisztiánnal (Magyar Szövetség), akivel már korábban folytattunk egy eszmecserét erről a témáról. A megyék bejárását követően most a járások közül éppen Komáromra esett a választásom, mivel..."

jelezni szeretném az itt élőknek, a legnagyobb nemzeti kisebbségnek, hogy Komárom azonos értékű része az országnak, és hogy az itt élő magyarok és szlovákok békés együttélése példaértékű, és legyen szó bármilyen problémáról, azt békésen lehet rendezni.

"Minden nemzeti kisebbség rendkívül fontos számomra, és úgy érzem, hogy Szlovákia minden polgárának sorsa és életminősége kiemelt jelentőséggel bír, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségűek." - hangsúlyozta.

A koalíciós válsággal kapcsolatosan Peter Pellegrini világossá tette, hogy amennyiben a miniszterelnök konkrét javaslattal érkezik az elnöki palotába, ő azt fogja kérni, hogy azok a képviselők, akik eddig nem támogatták a kormánykoalíciót, írják alá, hogy a kormányrekonstrukciós javaslatot támogatni kívánják. Más szavakkal, Ficónak bizonyítania kell, hogy rendelkezik a kormányzáshoz szükséges parlamenti többséggel. Az elnök hangsúlyozta, hogy ez lenne az alapja a kormányrekonstrukcióra való felhatalmazásának, majd hozzátette, hogy a miniszterelnök eddig még nem fordult hozzá semmilyen javaslattal.

A sajtótájékoztató zárásaként egy újságíró kérdése nyomán szóba került a Beneš-dekrétumok kérdése is. Peter Pellegrini részletesen kifejtette véleményét:

Nem nyitják meg a dekrétumokat, és nem hajlandók felülvizsgálni őket; mindenféle múltbeli visszatekintést elhárítanak.

Az államfő szerint Forró Krisztiánnal (aki akkor még a Magyar Szövetség elnöke volt - a szerk. megj.) való legutóbbi találkozásakor abban egyeztek meg, hogy olyan jogi és törvényhozási megoldást keresnek a dekrétumok kapcsán, amely jogbiztonságot garantálna a jövőben a kollektív bűnösség elvén alapuló ügyek esetében. Az államfő beismerte, hogy az erre létrehozandó munkacsoport összehívásával még adós.

Peter Pellegrini az egész mai napot Komáromban tölti, meglátogatja még a hajógyárat, a ZAMED mentőszolgálatot, valamint a Kajak-Kenu Klubban is látogatást tesz.

Related posts