Az indiai befektetővel való együttműködés végül csődöt hozott, most pedig új vevőt keresnek a Dunaf számára.

Bő két évvel ezelőtt az ISD Dunaferr Zrt. csődbe ment, ami után a vállalat vagyonával két új céget alapítottak: a Duna Furnace-t és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-t. A brit-indiai háttérrel rendelkező Liberty Steel vette át a működtetésüket, de sajnos nem sokáig tudták fenntartani a termelést; tavaly novemberben a két cég végleg lehúzta a rolót. Azóta a vasműben maradt 3000 dolgozó nap mint nap reménykedve figyeli, hogy lesz-e még esély az acélgyártásra, és így munkahelyekre Dunaújvárosban.

Szakszervezeti információk szerint jelenleg körülbelül 2600 munkavállaló tevékenykedik a Dunaferr területén, amely mostanra sajnos csak romokban áll. A hétfőn megjelent nyilvános értékesítési felhívás alapján egyértelmű, hogy ezek az emberek a közeljövőben munkahelyüket veszíthetik.

A felszámolók értékelése alapján összesen 1800 munkavállalóra lesz szükség a folyamat során.

A felszámolók által közzétett tájékoztatás szerint a Duna Furnace Kft. és a Dunarolling Kft. vagyoni elemeit egy, a későbbiekben alapítandó "céltársaságba" helyezik át, az erre vonatkozó apportlista alapján. Ezt követően a céltársaság 100% -os üzletrészeire lehet ajánlatot benyújtani. Ez a folyamat hasonlóan zajlik, mint ahogyan azt korábban az ISD Dunaferr Zrt. felszámolásakor tapasztalhattuk.

A felszámoló megítélése szerint Duna Furnace vagyonával alapítandó társaság működéséhez minimum 800 dolgozó szükséges. Kötelezettséget nem vállal a dolgozói állomány biztosítására, az embereket a majdani vevőnek kell biztosítania, munkáltatói jogutódlásra nem kerül sor - áll a felhívásban.

A potenciális vevőknek komoly terhekkel kell számolniuk, a felhívás alapján 24,6 milliárd forint a környezeti teher, összesen ekkora összegre van szükség a hatósági előírások teljesítéséhez. Levegővédelmi határértékek betartásához porleválasztók és a porkibocsátás folyamatos ellenőrzési rendszerének kiépítéséről van szó.

A Duna Furnace számára 2023 decemberében a Fejér Vármegyei Kormányhivatallal kötött szerződés egy jelentős költségvetési terhet ró. A megállapodás értelmében a cég vállalta, hogy 2026. október 31-ig telepít egy új elektromos ívkemencét, amely a környezetvédelmi előírásoknak való megfelelést szolgálja. Ezt az időpontot követően a Duna Furnace technológiai megoldásai kizárólag a megfelelő környezetvédelmi engedélyek birtokában üzemelhetnek tovább.

A Dunarolling esetében a felszámoló körülbelül ezer munkavállalót ítél szükségesnek a működéshez. A környezetvédelmi, természetvédelmi és hulladékgazdálkodási jogszabályok, valamint a hatósági előírások betartása érdekében a potenciális befektetőknek körülbelül 1,5 milliárd forintnyi környezeti költséget kell figyelembe venniük.

Az ajánlattételi határidőt elég szűkre szabták, mindkét cég esetében 2025. április 23.

Related posts