Costa: Az ICC szankciói veszélyeztetik a nemzetközi igazságszolgáltatás integritását | Vajdaság MA

A nemzetközi büntető igazságszolgáltatási rendszer integritását komolyan veszélyezteti, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírta azt a rendeletet, amely Washington számára lehetővé teszi a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellen irányuló szankciók bevezetését - hívta fel a figyelmet António Costa, az Európai Tanács elnöke pénteken. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságnak elengedhetetlenül szükséges, hogy hatékonyan fellépjen a büntetlenség ellen világszerte.
Az Európai Tanács elnöke, aki az uniós tagállamok vezetőit képviseli, valamint a brüsszeli végrehajtó testület első embere, nemrégiben egy X közösségi platformon megosztott posztjában éles kritikával illette az amerikai elnök legújabb döntését.
António Costa bejegyzésében kiemelte: az ICC szankcionálása veszélyezteti a bíróság függetlenségét, majd hozzátette: a döntés aláássa a nemzetközi büntető igazságszolgáltatási rendszer egészét.
Közölte, csütörtökön megbeszélést folytatott Tomoko Akanéval, a Nemzetközi Büntetőbíróság elnökével. A találkozó folyamán megerősítette: az ICC alapvető szerepet játszik abban, hogy igazságot szolgáltasson a világ "legborzalmasabb" bűncselekményeinek áldozatai számára.
"A bíróság tevékenységének alapkövei a függetlenség és a pártatlanság" - hangsúlyozta.
Az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy az EU továbbra is elkötelezett a büntetlenség felszámolása és a nemzetközi jog megsértésével kapcsolatos elszámoltathatóság biztosítása iránt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy közelmúltbeli bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) kulcsszerepet játszik a nemzetközi bűncselekményekért való elszámoltathatóság biztosításában, és világszerte képviseli az áldozatok érdekeit.
A Nemzetközi Büntetőbíróság számára elengedhetetlen, hogy képes legyen szabadon harcolni a büntetlenség ellen globális szinten – hangsúlyozta.
Európa folyamatosan elkötelezett amellett, hogy megvédje az igazságosságot és a nemzetközi jog tiszteletét - hangsúlyozta az uniós tanács elnöke üzenetében.
A bíróságot 2002-ben alapították azzal a céllal, hogy foglalkozzon a háborús bűncselekményekkel, az emberiesség ellen elkövetett tettekkel, a népirtással és az agressziós bűncselekményekkel, különösen abban az esetben, ha az érintett tagállamok nem mutatnak hajlandóságot vagy nem rendelkeznek a szükséges eszközökkel e bűntettek üldözésére.