Egy fiatalember Szatmár megyében, édesanyja védelmében, a sürgősségi 112-es számot hívta.

Február 2-án, 13 óra 40 perc körül egy 22 éves fiatal, aki Pálfalván él, a 112-es segélyhívót hívta. Azért tette ezt, mert apja agresszíven viselkedett édesanyjával, és a helyzet súlyosbodott.

A 22 éves fiatal férfi a telefonhívás során elmesélte, hogy 52 éves apja ittas állapotban válogatás nélkül sértegette 49 éves feleségét, akit végül kényszerített, hogy elhagyja a házat. A kiérkező rendőrök, miután felmérték a helyzetet, arra a következtetésre jutottak, hogy az apának komoly fenyegetést jelent a családjára nézve. Ennek következtében ideiglenes távoltartási végzést adtak ki a férfi ellen, amely megtiltja számára, hogy 50 méternél közelebb kerüljön a bántalmazott nőhöz, az otthonához vagy a munkahelyéhez.

A rendőrség hangsúlyozza, hogy 2018. december 28. óta lehetőség nyílt arra, hogy a családon belüli erőszakkal foglalkozó rendőrök ideiglenes távoltartási végzést bocsássanak ki. Ez a lépés lehetőséget ad arra, hogy a bántalmazó fél távol maradjon a családtagoktól, akik így megszabadulhatnak a folyamatos félelemtől. A jogszabály értelmében az elkövetőt akár 5 napra is eltávolíthatják a konfliktus színhelyéről, ezzel védve a sértettek biztonságát.

Az 5 napra érvényes távoltartási végzést a rendőr akkor bocsáthatja ki, ha megítélése szerint bármely családtag személyi szabadsága vagy testi és lelki épsége veszélyben van a vele közös háztartásban élő másik személy által. Ekkor egy 21 kérdésből álló kérdőív alapján alaposan felmérik a helyzetet. A begyűjtött információk kiértékelése után, a jogszabályi keretek figyelembevételével hoznak döntést arról, hogy milyen lépéseket tegyenek a helyzet azonnali orvoslására.

A végzés kiadásához nem szükséges bírósági engedély, de a rendőrnek kötelező 24 órán belül továbbítani az ügyet az illetékes ügyészséghez. Az említett hatóságnak a jogszabályok szerint 48 órája van arra, hogy döntést hozzon: ha úgy látja, hogy az intézkedés indokolt, akár meghosszabbíthatja a végzés érvényességét is. Ha viszont azt állapítja meg, hogy a családtagok nincsenek veszélyben, akkor a végzést érvénytelenítheti. Az ügyészség határozatát természetesen meg lehet fellebbezni, erre az agresszornak szintén legfeljebb 48 órája van. A végzés kimenetelétől függetlenül az ügyésznek értesítenie kell az eljáró rendőrséget az eredményről. Ezen kívül a végzés mellett bűnügyi eljárás is indítható az elkövető ellen.

Related posts