Dollármilliárdok szükségesek ahhoz, hogy megelőzzük a következő hatalmas áramszünetet?

A Spanyolországot és Portugáliát sújtó áramszünet világszerte megdöbbentette az embereket, hiszen több órán át sötétségbe merült az egész Ibériai-félsziget. A hatóságok jelenleg is nyomozzák az eset hátterét, de a Reuters jelentése szerint az elemzők és az iparági szakértők egyhangúlag úgy vélik, hogy az infrastruktúra fejlesztésére irányuló befektetések elengedhetetlenek a jövőbeni problémák elkerülése érdekében.
"Az áramszünet rávilágított arra, hogy elengedhetetlenül szükséges Európa villamosenergia-hálózatának modernizálása és megerősítése."
„A jelenlegi helyzet sürgeti a változást” – hangsúlyozta Kristina Ruby, az Eurelectric, az európai áramszolgáltatók szövetségének főtitkára. Az Európai Unió elektromos hálózatának jelentős része a múlt századból származik, és a vezetékek fele már több mint négy évtizede üzemel. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások iránti folyamatos kereslet növekedése, valamint a robbanásveszélyesen terjedő adatközpontok és elektromos járművek megjelenése új kihívások elé állítja a rendszert. Ennek következtében elengedhetetlenné vált a hálózatok teljes körű modernizálása, amely magában foglalja a digitális védelmi rendszerek fejlesztését is, hogy meg tudják védeni magukat a kibertámadásokkal szemben.
Míg a megújuló energiaforrásokba történő globális beruházások 2010 óta csaknem megduplázódtak, a villamosenergia-hálózatokba szánt befektetések gyakorlatilag nem változtak, évi nagyjából 300 milliárd dollár körül stagnálnak. Az Nemzetközi Energiaügynökség szerint ezt az összeget 2030-ra legalább évi 600 milliárd dollárra kellene emelni, hogy fedezni tudják a szükséges korszerűsítéseket.
Spanyolország és Portugália elektromos hálózatai meglehetősen elszigetelten működnek az európai rendszer többi részéhez képest, ami problémát okozhat vészhelyzetekben, amikor külső támogatásra lenne szükségük.
Spanyolországnak több összeköttetésre van szüksége Franciaország és Marokkó felé - mondta José Luis Domínguez-García, a katalóniai IREC energiakutató központ szakértője. Jelenleg Spanyolország energiakapacitásának mindössze 5 százaléka csatlakozik az Ibériai-félszigeten kívülre.
Mivel más országok is le vannak maradva, az Európai Bizottság célként tűzte ki, hogy 2030-ra 15 százalékra növelje az összekapcsoltsági arányt (szemben a korábbi 10 százalékos céllal). Ez azt jelenti, hogy minden uniós tagállamnak képesnek kell lennie arra, hogy legalább a saját energiatermelési kapacitásának 15 százalékát importálja szomszédos országokból.