A rendőrség véglegesen lezárta a nyomozást: a gyulai fideszes polgármester esetében nem állapítottak meg hivatali visszaélést.
A rendőrség álláspontja szerint nem minősül hivatali visszaélésnek, ha egy fideszes polgármester fenyegető üzenetet küld a párttársának, aki a Magyar Posta helyi vezetői pozíciójában dolgozik.
Tíz hónapot vett igénybe, hogy a rendőrség végül elutasítsa azt a feljelentést, amely hivatali visszaélés gyanújával készült, csupán egy háromperces telefonbeszélgetés nyomán.
A határozatban felfedezett hiányosságokra hivatkozva a sértett panaszt nyújtott be, hangsúlyozva, hogy a tényállás és a jogi keretek pontos ismertetése mellett nem található meg a szükséges érdemi indokolás.
Lapunk tavaly április közepén hozta nyilvánosságra, hogy Görgényi Ernő, Gyula fideszes polgármestere 2019-ben telefonon megfenyegette akkori párttársát, Torma Bélát, aki akkor a posta vezetőjeként tevékenykedett. A beszélgetés egy részlete a következőképpen hangzott:
Görgényi Ernő: Ugye, nem gondolod komolyan, hogy kockáztathatod azt, hogy átadsz nekünk bármilyen, politikailag lényeges információt? Hát ez már tényleg vicc!
Torma Béla: Nos, a munkahelyem.
GE: Béla, kérlek, ne tedd ezt! Ha elárulod a Fideszt, azzal komoly veszélybe sodorhatod a munkahelyedet. Tényleg érdemes ezt átgondolni, mert ennek a végkimenetele nem lesz kedvező. Ne feledd, hogy itt egy összetartó csapat áll melletted, amelynek a bizalmi alapja nagyon fontos.
Természetesen! Itt van egy egyedibb változat: "Természetesen, igen!"
GE: Ha te ebben a bizalmi körben nem akarsz benne lenni, az egy állásfoglalás. Ha te Galbáccsal vagy, az egy állásfoglalás. Ilyenekre tényleg ne hivatkozzál, ez egy hülyeség, hogy az állásodat kockáztatod. Dehogy kockáztatod az állásodat. Miért, szerinted mi közhírré fogjuk tenni, hogy mit mondasz el nekünk? Ez egy közös érdekünk. Közös érdekünk, hogy tudjuk, meg közös érdekünk, hogy ez ne menjen ki sehova.
"Hát Ernő, most tényleg... de tudod mit? Ezen inkább ne vitatkozzunk. És komolyan, ezt nem a telefonon szeretném megbeszélni."
A telefonbeszélgetés a 2019. októberi önkormányzati választás előtt három héttel zajlott. Torma - mint utólag kiderült: nem alaptalan - óvatosságból a beszélgetést rögzítette. A 3 perc 21 másodperces telefonbeszélgetés vágatlan formában került a Narancs.hu-hoz.
A hangfelvétel és annak írásos változata a bizonyítékok sorában szerepel abban a jogi eljárásban, amelyet hivatalosan a gyulai labdarúgó klub vezetője indított, ám valószínűleg a gyulai fideszes városvezetés feljelentése áll a háttérben. Az ügy célpontjai Galbács Mihály, a volt gyulai kormánypárti alpolgármester – aki akkoriban a helyi fociklub elnökeként tevékenykedett – és Torma Béla, egykori önkormányzati tanácsos. Jelenleg a per a Szolnoki Járásbíróság előtt zajlik. Mindez a fideszes belharcok következményeként bontakozott ki, amelyek már évekkel ezelőtt kezdődtek.
Galbács 2019-es kampánya keretében készített egy összefoglaló anyagot "A gyulai helyzet az önkormányzati választás előtt" címmel, amelyet a Fidesz országos vezetésének küldött el. A dokumentum tartalmazta a békési fürdőváros fideszes irányítása és egy jól meghatározható helyi üzleti érdekkör közötti kapcsolatok és erőviszonyok elemzését, ám a párt részéről egyáltalán nem érkezett érdemi válasz. Galbács a kész anyagot a helyi lakosság számára is elérhetővé tette, így csaknem 14 ezer gyulai háztartásba juttatta el a dokumentumot. A hangfelvételen az is elhangzik, hogy Torma kötelessége lett volna a terjesztés előtt értesíteni a helyi Fidesz vezetését, továbbá Görgényi polgármestert is.
A 2024 áprilisában napvilágra került Görgényi-Torma telefonbeszélgetés következtében Galbács Mihály, aki jelenleg gyulai ellenzéki önkormányzati képviselő, hivatali visszaélés gyanújával feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen Görgényi Ernő ellen. Galbács érvelése szerint a polgármester hivatalos személynek minősül a vonatkozó önkormányzati törvény értelmében, és a beszélgetés idején mind Torma Béla, mind Görgényi megválasztott képviselők voltak. Mivel Galbács a helyi nyomozóhatóságokat elfogultnak tartotta, úgy döntött, hogy nem a Békés Vármegyei Főügyészséghez fordul, hanem közvetlenül a Legfőbb Ügyészséghez. Az LÜ azonban a feljelentést a területileg illetékes Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak továbbította, ahol elfogultságot jeleztek. Így az ügy végül a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitánysághoz került, ahol a 3 perc 21 másodperces telefonfelvételt és annak másfél oldalas leiratát megvizsgálva, tíz hónap elteltével elutasították a feljelentést.
A beszélgetés során Görgényi Ernő a Magyar Posta Zrt. üzemeltetési csoportvezetőjét, Torma Bélát azzal fenyegette meg, hogy elveszíti az állását, amennyiben nem tájékoztatja őt a számára politikailag fontos információkról, még akkor is, ha ez esetleg hivatali kötelezettségeinek megszegésével járna. Ezt a rendőrségi nyomozást lezáró határozat indoklásában olvashatjuk. A határozat arra is kitér, hogy amennyiben bizonyítást nyer a cselekmény, az alkalmas lehet a hivatali visszaélés bűncselekményének megalapozott gyanújára. A rendőrség hangsúlyozta, hogy Torma Béla helyesen és törvényesen járt el a postai szolgáltatásokról szóló 2012-es törvény és az adatvédelmi kötelezettségek figyelembevételével, amikor nem értesítette előre a fideszes gyulai városvezetőt a Galbács-féle szórólap terjesztéséről.
A gyulai kormánypárti polgármester a rendőrség előtt tett vallomásában határozottan tagadta bűnösségét, hangsúlyozva, hogy régóta ismeri Tormát, hiszen egy ideig közös sportklubba jártak, és baráti kapcsolatban álltak egymással. Görgényi elmondta, hogy párttársa korábban megígérte neki, hogy figyelmezteti, ha Galbács Mihály valamilyen lépést tervez, ám ezt az ígéretét végül nem tartotta be. A polgármester kifejtette a nyomozóknak, hogy "felfokozott érzelmi állapotban" osztotta meg véleményét, és csalódását fejezte ki párttársa cselekedeteivel kapcsolatban. Hozzátette, hogy utána nem tett semmiféle lépést, ami neki kárt okozhatott volna, de "örökké árulónak tekinti" Tormát, és azóta sem kereste a kapcsolatot vele.
Az ügyben a szegedi rendőrök végül arra jutottak, hogy
"A rendelkezésünkre álló információk és a beszerzett bizonyítékok fényében nem bizonyítható a kényszerítés bűntettének kísérletére tett kísérlet."
Ezért a bejelentést elnapolták, és az ügyben folyamatban lévő eljárást lezárták.
Torma Béla az elutasító határozatot megalapozatlannak tartja, ezért panaszt tett. Állítása szerint a nyomozóhatóság egyetlen mondatban sem fejtette ki, hogy miért nem volt megállapítható a kényszerítés bűntettének kísérlete az ügyben. A panasztevő úgy véli, hogy Görgényi Ernő próbálta őt arra kényszeríteni, hogy törvénytelen cselekedeteket kövessen el, azzal a fenyegetéssel, hogy ennek elutasítása a munkahelye elvesztésével járhat. "A hangfelvétel világosan bizonyítja, hogy Görgényi polgármester nem volt feldúlt, hanem kimérten, nyugodt hangon fenyegetett meg, ami számomra még inkább aggasztó volt. Ő egy befolyásos személy, a kormánypárt prominens politikusa. A fenyegetés, miszerint ha elárulom a kormánypártot, kockáztatom a munkahelyem, számomra valós, kézzelfogható veszélyt jelentett, és egy ilyen rangú politikustól ezt komolyan kellett vennem." Torma a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitánysághoz írt panaszában azt is hangsúlyozza, hogy "bocsánat a hasonlatért, de az ilyen elvárások tipikusan a maffiacsaládok és bűnszervezetek világában találhatók. A közösség iránti lojalitást jogellenes cselekedetekkel kellene igazolni."
Torma szerint bár a 2019-es önkormányzati választáson ő volt a kormánypárt egyik hivatalos egyéni jelöltje Gyulán, a szintén fideszes Görgényi kampánycsapata egy másik indulót támogatott a körzetében, és a kampányban a választópolgárok számára egyértelművé is tették, hogy ki az ő valódi jelöltjük; megtagadták tőle, hogy a választási anyagain az egységes fideszes arculatot használja. Torma úgy látja, ezek után irreleváns volt, hogy hivatalosan megvonták-e tőle a támogatást vagy sem. Mindez Görgényi döntése volt, aki polgármester-jelöltként az önkormányzati kampány arca és irányítója volt. A választást Torma elvesztette, és a fentiek alapján úgy látja, a Görgényi által beígért negatív következmény ezen a vonalon igenis bekövetkezett.