Dr. Mózes Károly-díjat nyert el a szatmári kórház egyik kiemelkedő vezető asszisztensnője.

A dr. Mózes Károly nevét viselő díjat Cseke Attila, aki akkoriban az egészségügyi miniszteri posztot töltötte be, alapította meg. Azóta ez a kitüntetés minden évben a Bihar és Szatmár megyei egészségügyi asszisztensek számára kerül átadásra. Az idei évben e rangos elismerést Ramona Marincaș, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház elkötelezett munkatársa vehette át, aki több évtizedes áldozatos tevékenysége révén érdemelte ki a díjat.

Ramona Marincaș 1987-ben érettségizett a Szatmárnémeti Egészségügyi Líceumban, és immár 38 éve dolgozik ápolóként. Ez idő alatt több pozíciót is betöltött. Pályafutását a szemészeti osztályon kezdte, ahol 20 éven át dolgozott ápolóként, majd vezető ápoló lett a sterilizáló részlegen, ahol angol szakemberekkel együtt létrehozta Románia első központi sterilizáló állomását. Ezt követően az ápolási igazgatói pozíciót töltötte be, amely időszakban tovább folytatta együttműködését az angliai szakemberekkel - ezúttal a fertőzések megelőzésében alkalmazott jó gyakorlatok bevezetésére.

Rövid ideig személyes tanácsadóként is dolgozott a román Egészségügyi Minisztériumban.

Jelenleg a Szatmárnémeti Megyei Sürgősségi Kórház Egészségügyi Ellátással Összefüggő Fertőzések Megelőzési és Ellenőrzési Szolgálatánál koordináló asszisztensként dolgozik.

A hazai és külföldi szakemberekkel való együttműködés révén Ramona mélyebben megértette és megszerette a fertőzések megelőzésének területét - egy sokszor láthatatlan, ám alapvetően fontos orvosi szakterületet, amely elengedhetetlen a betegek és az egészségügyi személyzet biztonsága szempontjából. Ramona hisz abban, hogy: "Ha valamit jól csinálsz, és megosztod másokkal, annak az értéke megsokszorozódik."

Ezért 2013-ban angliai szakemberekkel közösen megírta a "Primum non nocere" című fertőzésmegelőzési és ellenőrzési kézikönyvet. A könyv gyakorlati útmutatót kínál a romániai ápolók napi munkájához, és egy oktatási támogatásnak köszönhetően ingyenesen elérhető, jelenleg online formában is.

Ramona neve szorosan összefonódik Románia történetének egyik jelentős mérföldkövével, hiszen ő volt az, aki megalapította az ország első központi sterilizáló intézményét. Ezen kívül ő szervezte meg az Országos Sterilizálási Konferenciát is, amely nagy hatással volt a szakmai közéletre. Nemcsak ezen események révén vált ismertté, hanem aktívan részt vett a romániai egészségügyi intézmények tisztítási, fertőtlenítési és sterilizálási módszereinek modernizálásában is, ezzel biztosítva a biztonságosabb egészségügyi környezetet mindenki számára.

Országos szinten elismert szakemberként tartják számon, hiszen számos hazai és nemzetközi projekt aktív résztvevője volt, amelyek célja az egészségügyi ellátás során felmerülő fertőzések megelőzése és monitoringja.

Munkájának elismeréseként 2017-ben az Angol Fertőzésmegelőzési Társaság az Év Gyakorlati Szakemberének választotta, emellett ugyanebben az évben kiérdemelte az "Elkötelezett Ápoló" díjat is, amelyet a Krónikus Betegek Szervezeteinek Koalíciója adott át neki.

Ramona tevékenysége nem csupán a kockázatok minimalizálásához segít, hanem hozzájárul a felelősségteljes és biztonságos munkakörnyezet megteremtéséhez is, amely a betegek és az egészségügyi szakemberek védelmét szolgálja.

Related posts