Drámai fordulat történt Németország politikai színterén: az ország legnagyobb ellenzéki pártját alkotmányellenesnek minősítették. A döntés jelentős hatással lehet a jövőbeli politikai tájra és a demokratikus folyamatokra. Az esemény felveti a kérdéseket a

Ez a határozat lehetővé teszi a titkosszolgálatok számára, hogy egyszerűbben kérjenek engedélyt a párt és annak tagjainak megfigyelésére, beleértve a telefonok lehallgatását, lehallgató eszközök telepítését, valamint informátorok beépítését is.
Korábban csak három tartományi szervezetet - a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet - minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak "gyanúsan" szélsőségesként kezelték. A hivatal most "bizonyítottan szélsőséges" minősítést adott a pártnak.
A döntést egy több mint ezer oldalas részletes jelentés támogatta, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztérium számára készített el.
A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt "etnikai alapon" értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez "nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel".
Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.
A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU-CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.