Dunald Trump döntései jelentős átalakulásokat indítanak el a globális segélyezési rendszerben, amelyek messzemenően befolyásolják a nemzetközi együttműködéseket és a fejlődő országok támogatását.

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) drasztikus változásokra készül a külföldi segélyek elosztásában. A Trump-kormányzat utasítására az ügynökség munkatársainak át kell alakítaniuk a segélyezési rendszert, összhangban az "Amerika az első" politikával. A döntés világszerte érinti az amerikai segélyezési programokat, és komoly aggodalmakat kelt a humanitárius szervezetek körében.
A USAID több mint 10 000 munkatársa szombaton egy kimerítő tájékoztatót kapott, amely a pénteken közzétett "munkabeszüntetési" rendelkezést részletezte. A Reuters hírügynökség által is megvizsgált dokumentum világosan körvonalazta a kormányzat elvárásait az alkalmazottakkal szemben.
A kormányzat intézkedései szoros összefüggésben állnak Trump átfogó célkitűzéseivel, melynek keretében meg kívánja reformálni a szövetségi bürokráciát. Az elnök hivatalba lépése óta már több száz szövetségi alkalmazott került új pozícióba, vagy éppen ellenkezőleg, elbocsátásra került. Emellett számos ügynökség irányába is jelentős változtatásokat kezdeményezett.
A külföldi segélyek 90 napos szüneteltetése, amelyet Trump rendelt el, érinti a már meglévő és előirányzott segélyeket is.
Ez fontos dilemmákat hoz a felszínre, különösen a több milliárd dollár értékű életmentő segélyezés jövőjével kapcsolatban. Az Egyesült Államok, mint a globális segélyezés vezető hatalma, a 2023-as pénzügyi év során szédítő, 72 milliárd dolláros támogatást nyújtott.
A dokumentumban foglaltak alapján a segélykiadások leállítása teljes mértékben érvényes, kivéve a sürgősségi humanitárius élelmiszersegélyt, valamint azokat a kormánytisztviselőket, akik a szolgálati helyükre térnek vissza. E mentességek engedélyezéséhez alapos indoklás és több szinten történő jóváhagyás szükséges.
A rendelkezés megakadályozza a kommunikációt az ügynökségen kívüli felekkel is, ideértve a USAID és a külügyminisztérium közötti megbeszéléseket, kivéve, ha ezt az ügynökség illetékes irodája kifejezetten engedélyezi.
Jelenleg a humanitárius szervezetek és különféle adományozók azon fáradoznak, hogy feltérképezzék, milyen következményekkel jár az új irányelv a globális életmentő programok számára.
Az Egyesült Államok 2024-ben az ENSZ által nyomon követett összes humanitárius segély 42%-át nyújtotta, így a változások jelentős következményekkel járhatnak a globális segélyezési rendszerre.
Forrás: Reuters