Egy jelentős technológiai áttörés új dimenziókat nyit az ukrajnai konfliktusban: az orosz erők kerülnek előnybe.

A Newsweek legfrissebb elemzése rámutat, hogy Oroszország az utóbbi időszakban kiemelkedő előrelépéseket tett a száloptikás drónok fejlesztésében. Ez a fejlődés új dimenziót nyitott az orosz-ukrán konfliktusban, jelezve, hogy a háború egy új szakaszába lépett.

Jevgenyij Tkacsenko, az ukrán haderő alezredese, izgalmas interjút adott az ukrajnai konfliktusról, amelyben részletesen foglalkozott a harcok során felmerülő innovációkkal. Kiemelte, hogy az orosz erők is jelentős mértékben megerősítették képességeiket, ami új kihívások elé állítja az ukrán hadsereget.

Az ellenség folyamatosan fejleszti képességeit a száloptikás drónvezérlési technológiák használatával, így elengedhetetlen, hogy ellensúlyozzuk ezt az előnyét.

- mondta, majd hozzátette, hogy az Ukrajnában zajló háború kétségtelenül forradalmi változásokat hozott a drónok harctéri alkalmazásában, mind a támadási, mind az elektronikus védelmi (EW) hadviselés terén. A száloptikás drónok megjelenése új dimenziót nyithat, amely szervesen illeszkedik a korábbi fejlődési pályába. Az eleinte alacsony költségű drónokat mindkét fél széles körben alkalmazni kezdte, ami arra késztette a hadviselő feleket, hogy felgyorsítsák elektronikus hadviselési fejlesztéseiket a frontvonalakon. Ez a helyzet patthelyzetet teremtett, így elengedhetetlenné vált egy olyan új eszköz kifejlesztése, amely képes megkerülni a meglévő védelmi rendszereket; ebben a száloptikás drónok komoly áttörés képviselhetnek.

Az utóbbi hónapok során Kijev és Moszkva egyre inkább felfedezi az új technológiai eszközök nyújtotta lehetőségeket, amelyek kiemelkedő ellenállóságot biztosítanak a jelzavarási kísérletekkel szemben. Ezek a drónok innovatív módon működnek, hiszen az információt fényimpulzusok formájában továbbítják rendkívül vékony üvegszálakon. Ezt az új megoldást elsőként az orosz fél vetette be valós körülmények között, ám az ukránok sem maradtak le, és szintén aktívan dolgoznak a technológia fejlesztésén.

Az orosz haderő volt az első, aki száloptikás drónokat alkalmazott a háború során, és 2025 elejétől kezdve ez a technológia széles körben elterjedt a front különböző részein. Eközben az ukrán gyártók is fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy lépést tartsanak e fejlett száloptikás drónok fejlesztésével.

„A legnagyobb fejlődés abban rejlik, hogy az ilyen technológiával ellátott eszközök hatótávolsága jelentős mértékben megnövekedett; most akár 10 kilométeres távolságra is képesek jeleket továbbítani. Samuel Bendett, a washingtoni CNA nonprofit kutatóintézet munkatársa szerint azonban nem kizárt, hogy ez a távolság akár a duplájára is nőhet. Ezen kívül a technológia más előnyöket is kínál: a jelek megzavarása vagy elfogása gyakorlatilag lehetetlenné vált, miközben az adattovábbítás minősége is folyamatosan javul. Ráadásul a rádiójeles érzékelés lehetősége is csökken, ami még inkább növeli a rendszer megbízhatóságát.”

Oroszország jelenleg háromféle eszközt alkalmaz, különösen a kurszki térségben. Ezzel szemben az ukránok hamarosan tíz különböző típusú járművet fognak bevetni.

A fejlesztések nem csupán előnyökkel, hanem hátrányokkal is járnak. A technológiával való ellátás körülbelül másfél kilogramm plusz súlyt jelent minden drón esetében, ami jelentősen korlátozza harctéri teljesítményüket. Ez a megnövekedett tömeg csupán kisebb robbanóeszközök szállítását teszi lehetővé, ami csökkenti a hatékony támadás lehetőségét a kijelölt célpontok ellen. Továbbá, az ilyen fejlesztésekkel ellátott drónok ára is drasztikusan megnövekszik, ami aláássa az egyik legfőbb előnyüket: az alacsony költségigényt.

A szakértők előrejelzései szerint 2025-re a technológia robbanásszerű elterjedése várható, ami forradalmasíthatja a háborús stratégiákat. Az, hogy mindkét fél felfedezte és elkezdte integrálni ezeket az újításokat, világosan mutatja, hogy jelentős változás küszöbén állunk. Ez a fejlemény nemcsak a katonai taktikák átalakulását jelenti, hanem azt is, hogy ezzel egy új dimenzió nyílik meg a konfliktusok kezelésében, amelyben a hagyományos módszerek mellett a technológiai innovációk is kulcsszerepet játszanak.

nem valószínű a harctéri helyzet radikális átalakulása.

Related posts