Egy kisvárosnyi mennyiségű elektromos energia és víz szükséges az épülő kínai autógyár működéséhez.
A BYD kínai autógyár vízfogyasztása azonos lesz egy 50 ezer lakosú kisváros vízigényével, emellett jelentős mennyiségű elektromos áramra és földgázra is szüksége lesz. Ezt az információt egy környezethasználati engedélyből tudhatjuk meg, amelyet a Csongrád megyei kormányhivatal adott ki az idén februárban, a Szegeden tervezett üzem működésével kapcsolatban.
A dokumentumból az is kiderül, hogy mennyi oldószert terveznek használni, és mennyi autó hagyná el a gyárat közúton, illetve mennyi akkumulátort terveznek a helyszínen tárolni - derült ki az Átlátszó birtokába került dokumentumból.
Ahogy azt már a múltban is tapasztalhattuk, az építkezés folyamata hónapok óta tart, azonban a Csongrád megyei kormányhivatal mindezidáig váratott magára. Csak most, 2025. február 10-én adta ki a BYD-gyár környezethasználati engedélyét.
"Az üzem tevékenységével kapcsolatosan a telephely összes napi vízigénye 6.995,79 m3/nap, melyből a szociális vízigény 1.694,5 m3/nap, valamint a technológiai üzemegységek összes vízigénye 5.301,29 m3/nap. A vízfelhasználás volumene a tervezett 250 nap/év üzemidővel számolva, illetve a munkásszállók és az étkezde esetében 365 nap/év működési időt figyelembe véve összesen 1.811.381,0 m3/év, ebből 486.058,5 m3/év szociális és 1.325.322,5 m3/év technológiai víz.
A dokumentumban szereplő információk szerint az üzem szociális, ipari és tűzivíz igényeit a Szegedi Vízmű Zrt. által működtetett közüzemi hálózat fogja kielégíteni. Ez a három különálló bekötővezetéken - V-1, V-2 és V-3 - keresztül valósul meg, melyek a telephely déli részén kerülnek kiépítésre.
A KSH statisztikáira alapozva, a BYD által tervezett vízfogyasztás egy olyan kisváros vízigényével vetekszik, amelynek lakossága körülbelül 50 ezer fő. De nem csupán vízre van szüksége a gyárnak; az áramigénye is jelentős. A környezetvédelmi engedély értelmében az üzem éves villamosenergia-felhasználása eléri a 283,4 millió kWh-t. Ez a mennyiség pedig egy körülbelül 120 ezer fős település éves energiafogyasztásának megfelelő.
A magyar kormány jelentős anyagi támogatással segíti a kínai vállalatot, amely a tervek szerint már idén megkezdi a termelést az új gyárában.