Február végéig van lehetőség az idei évre vonatkozó áfamentesség igénylésére.
2025. január 29. Az alanyi áfamentesség határa ettől az évtől 12 millió forintról 18 millió forintra nőtt. Kérdés volt, hogy mi lesz azokkal, akik az előző évben átlépték az akkor határt. Az adóhatóság (NAV) most jelezte: a magasabb értékhatár 2025. január 1-jétől visszamenőleg alkalmazható, erről azonban legkésőbb 2025. február 28-ig kell nyilatkozni.
Idén január 1-jétől visszamenőlegesen emelték az alanyi áfamentesség határát 12 millió forintról 18 millió forintra. Eddig sokan aggódtak amiatt, hogy mi történik azzal a csoporttal, akik árbevétele 12 és 18 millió forint között mozog. Ennek következtében idén áfás nyugta vagy számla kiállítása vált szükségessé számukra. A NAV most egy kedvező tájékoztatót adott ki, amely tisztázza a helyzetet számukra.
Mint jelezték, a most alanyi mentes, több mint 830 ezer kisvállalkozónak nincs teendője. Nekik jelentős könnyítést hoz az, hogy az eddigi 12 milliós értékhatár helyett már idén is a 18 milliós határra kell odafigyelniük. Az újonnan alakuló vállalkozásoknak is egyszerű dolguk van, mindössze egy kattintással választhatják megalakuláskor az alanyi mentességet.
Amennyiben a megfelelő feltételek teljesülnek, érdemes lehet már idén visszamenőlegesen az alanyi mentességet választani. Ezzel a lehetőséggel a kisvállalkozók mentesülnek az áfa felszámításának és megfizetésének kötelezettsége alól, sőt, még az áfabevallás beadásával sem kell bajlódniuk. Ez a kedvező változás különösen azok számára lehet előnyös, akik 2023-ban vagy 2024-ben ugyan meghaladták a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, 18 millió forintra emelt küszöböt tavaly nem lépték át, és valószínűleg idén sem fogják.
Az érintett vállalkozóknak legkésőbb február 28-ig döntenie kell az alanyi mentesség kiválasztásáról. Ezt követően, a választás megtételétől számított nyolc napon belül, szükséges módosítani az idei évben kibocsátott számlákat. Az új számlákat alanyi adómentesen, azaz áfa felszámítása nélkül kell újra kiállítani. Kiemelten fontos, hogy a kisvállalkozó a módosított számlát a partnerének átadja. Az alanyi mentesség választása előtt kibocsátott nyugták esetében, függetlenül attól, hogy ezek pénztárgéppel, papíralapú vagy számítógépes rendszerrel készültek, nincsen szükség módosításra. Fontos megjegyezni, hogy az áfa alóli mentesség következtében nem érvényesíthető visszaigénylés, tehát az a kisvállalkozó, aki az alanyi mentesség előtt áfabevallást nyújtott be és volt levonható áfája, köteles a bevallását korrigálni. Az alanyi adómentességet választó vállalkozókra vonatkozó szabályozás egész évben érvényes, így 2025. január 1-jéig nem érvényesíthető levonás az általuk befogadott számlák áfatartalmára vonatkozóan.
Természetesen! Itt van egy egyedi változat a megadott szövegről: Szerző: BVJ Ha más típusú tartalomra van szükséged, kérlek, jelezd!
Címkék: adóügyek, adózás folyamata, áfa rendszer, áfamentes tranzakciók, NAV ellenőrzés, kis- és középvállalkozások