Az afrikai sertéspestis megjelent az Érsekújvári járásban, felkeltve a figyelmet és aggodalmat a helyi gazdálkodók körében.

Sidó Szilveszter, a tapasztalt állatorvos, aki már hosszú éveken át dolgozik a szakmájában, lapunknak elmondta, hogy véleménye szerint ez az első alkalom Szlovákiában, amikor vaddisznóban az afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták.

Ez a betegség egy emberre nézve nem jelent közvetlen veszélyt, viszont rendkívül agresszív és halálos vírusos kórokozóról van szó, amely gyorsan lefolyik. Hatással van a belső szervekre, vérzéses lázzal társul, és súlyosan károsítja a lépet, a vesét és a májat. A kórokozó a fertőzött állat vérében és az egész szervezetében is jelen van, folyamatosan szaporodik. Sajnos a gyógyszeres kezelés és az előzetes védőoltás egyaránt hatástalan, mivel a vírus teljesen végzetes. Olyan mértékben ellenálló, hogy észlelése után is hosszú időn keresztül életben maradhat a fertőzött környezetben, akár szabadban vagy különféle tereptágyakon.

- részletezte Sidó doktor.

A szakértő véleménye szerint valószínű, hogy az afrikai sertéspestis most Magyarországról terjedt át hozzánk, mivel a vaddisznók a Dunán keresztül is hordozhatják a vírust. A Gerecse térségéből, a szlovák határhoz közeli területekről hozhatták be az érintett állatok. Sidó doktor arra is rámutatott, hogy néhány évvel ezelőtt Kelet-Szlovákiában is felbukkant a kórokozó, amely házi sertéseket támadott meg, és ennek következtében az érintett területeken minden állatot le kellett ölni.

Csehországban például egy erdő melletti kamionos parkolóban regisztrálták az afrikai sertéspestist a közelmúltban. Akkor a cseh szakhatóság a vizsgálatok után azt állapította meg, hogy a parkolóban többször pihentek Ukrajnából érkezett vagy ukrajnai kamionosok, akik hőkezeletlen hústermékeket fogyasztottak. A maradékot pedig eldobálták, amit aztán a vaddisznók felettek.

A kamionparkoló szomszédságában, az erdő mélyén, a katonaság és mesterlövészek közreműködésével elérkezett az idő, hogy a területen garázdálkodó vaddisznókat végleg eltávolítsák.

- mondta az Új Szónak az álllatorvos.

Sidó doktor hangsúlyozta, hogy az afrikai sertéspestis problémáját az Európai Unió is kiemelten kezeli. Ha ez a betegség megjelenik a házi sertésállományban vagy a hizlaldákban, az súlyos gazdasági következményekkel járhat. Ilyen esetben az adott ország azonnal tilalom alá kerülhet a disznóhús és a hústermékek exportját illetően, ami jelentős nemzetgazdasági károkat okozhat.

A betegségre vonatkozóan szigorú és jelentésköteles előírások érvényesek. A vadászoknak kötelező a megtalált, elhullott állatok helyben történő eltemetése. Csak egyszer használatos, speciálisan likvidálandó öltözékben érhetik el a tetemeket, emellett a hagyományos ruházatot, bakancsot és csizmát is alapos fertőtlenítésnek kell alávetni. Fontos, hogy a vadászok betartsák az állategészségügyi hatóság utasításait. Ezen esetekben a szakhatóság gyakran arra is felszólítja a vadászokat, hogy végezzenek gyérítést a vemhes kocák körében, hiszen így további potenciális vírushordozókat lehet megszüntetni.

- mondta az állatorvos.

Jelenleg nem áll rendelkezésre gyógykezelés, megelőző oltás vagy injekció az afrikai sertéspestis ellen, így kiemelten fontos a betegség megelőzése érdekében a hatékony eliminációs intézkedések és a gondos fertőtlenítés végrehajtása.

Related posts