FEOL - Ünnepi hangulat készül az Árpád-fürdő környékén, hiszen egy különleges születésnapra készülünk!

Az Árpád fürdő története most egy lenyűgöző mérföldkőhöz érkezett: ünnepeljük 120 évnyi gyógyító tradíciót és elkötelezettséget! Ez az évforduló nem csupán egy szám, hanem a wellness és a pihenés iránti szenvedélyünk megtestesítője, amely generációkat köt össze a természetes ásványvizek varázsával. Az Árpád fürdő nemcsak a testi egészséget szolgálja, hanem a lélek megújulását is, így minden látogató számára felejthetetlen élményeket kínál. Csatlakozzon hozzánk az ünneplésben, és tapasztalja meg Ön is a múlt, jelen és jövő harmóniáját!

A megadott forrás alapján egyedi szöveget így fogalmazhatom meg: A Fejér Megyei Hírlap és az Arcanum közreműködésével készült információk tükrözik a helyi események és hírek sokszínűségét, melyek a megye életében jelentős szerepet játszanak. Az ilyen típusú források fontosak a közösségi tudatosság és a helyi történések nyomon követésében.

A szecessziós stílusban épült Árpád-fürdő Székesfehérvár Kossuth utcájában áll, és ma is sokan élvezik a fürdőzés és a szauna örömeit az épületben. Ez az év azonban más mint a többi, ugyanis születésnap lesz szilveszterkor: a 120.

Blaha Lujza egykor ott varázsolta el a közönséget.

A mai középkorúak többsége nosztalgiával gondol vissza az Árpád-fürdőre, mint egy varázslatos kastélyra, amely a nyolcvanas és kilencvenes években sokak kedvelt úszóhelyévé vált. Bár a valaha lenyűgöző szecessziós épület külső homlokzata még mindig őrzi a múlt csodáit, amelyeket 1905-ben tártak a nagyközönség elé, a belső terek és medencék már egy új korszakot tükröznek, amely kevésbé értékeli a szépséget.

Pedig a 20. század első felében egy csoda volt az épület, melyben valaha maga Blaha Lujza is megfordult, sőt énekelt is. Más híresség is örökre bevéste a nevét a fürdő történetébe.

"Az alsó területek nem a hajdani szépségek."

Nem kell állást foglalni abban a kérdésben, hogy van-e bármi alapja a finnugor elméletnek ahhoz, hogy elfogadjuk, Vikár Béla volt a Kalevala első magyarországi fordítója. A finn hősi eposz hatása hatalmas volt, még ma is érezteti a hatását a világirodalomban. A műfordítóra nagy hatással volt az Árpád-fürdő gyógyvize is. Mikor már úgy érezte, hogy újra eljött a gyógyulás ideje, így írt 1924 tavaszán a fürdő igazgatójának, Kiss Gézának:

Halt-e meg az Árpád-fürdő? / Kérdi lábam, mely sokat szenvedett. / Mert az alsó tájak / Már nem a régiek, a szépek. / Árpád ősapánk nevében / Megpróbálnám helyrehozni őket szépen, / Ha el nem tűnt az idei szénsav. / Erre várok választ, mivel / Ok nélkül károg a varjú, / De a Vikárok nem szoktak így cselekedni. / Minden jót kívánok nektek!

A szénsavas víz 115 méter mélyről származik, ahol a természet különleges folyamatai formálják a gazdag ízvilágát.

Nem véletlen, hogy a neves néprajzkutató figyelme a szénsav irányába terelődött, hiszen a szénsavas forrást mindössze 1922-ben fedezték fel, és akkor is már 115 méteres mélységben bukkantak rá.

A fürdő elismerései nem csupán a hírességeknek tulajdoníthatók, hanem azoknak a tehetséges embereknek is, akik a megálmodásában és megvalósításában részt vettek.

Az épület lenyűgöző külső és belső munkálatait olyan kiemelkedő szakemberek valósították meg, mint Nyáry Gábor asztalos, Márkus Simon Özvegye és Fia lakatos, Schnetzer Sándor üveges, valamint a Hirschon-féle szobafestő mesteremberek.

Related posts