Ferenc pápa az Úrangyala imájában kiemelte, hogy a Szent Család példáján keresztül fontos, hogy megtanuljuk egymás meghallgatásának művészetét.

A Názáreti Család csodálatos példát állít elénk az egymásra figyelés fontosságáról – emelte ki a Szentatya beszédében. Kiemelte, hogy "az a család, amely nem kommunikál, sosem találja meg a boldogságot." Ferenc pápa Úrangyala imájáról a Vatican News közösségi platformján számolt be.

A Karácsony utáni vasárnapon a Názáreti Szent Családot ünnepeljük, amely Ferenc pápa szavai szerint példaértékű életmodellt kínál számunkra. A pápa hangsúlyozta, hogy a családok életében kulcsszerepet játszik egymás meghallgatása, ami azt jelenti, hogy tiszteletben tartjuk a másik létezését és jogát az önálló véleményalkotáshoz. "Hallgassátok meg gyermekeiteket, mert szükségük van rá" - tanácsolta a pápa a szülőknek. Ezen a különleges napon kérjük Szűz Máriát, hogy ajándékozzon meg minket a meghallgatás képességével.

Ma a Názáreti Szent Családot ünnepeljük - kezdte beszédét Ferenc pápa. Az evangéliumi szakaszra utalva felidézte, hogy Mária és József, szokásos évi jeruzsálemi zarándokútjuk végén elveszítették a tizenkét éves Jézust, és a templomban találtak rá a tanítókkal vitatkozva (vö. Lk 2,41-52). Lukács evangelista feltárja Mária lelkiállapotát, aki megkérdezi Jézust: "Fiam, miért tetted ezt velünk? Látod, atyád és én bánkódva kerestünk téged". Jézus pedig így válaszol neki: "Miért kerestetek? Nem tudtátok, hogy Atyám házában kell lennem?".

Szinte egy mindennapos tapasztalatról van szó egy olyan családban, amelynek élete váltakozóan nyugodt és drámai pillanatok között zajlik. Egyfajta családi válságnak tűnik, napjaink története egy problémás serdülőről és két szülőről, akik nem képesek megérteni őt - mondta a Szentatya, majd feltette a kérdést: tudjátok, hogy miért példakép a Názáreti Szent Család? Mert ez egy olyan család, amelynek tagjai párbeszédet folytatnak, beszélgetnek egymással. A párbeszéd fontos elem egy család számára! Az a család, amelyik nem kommunikál, nem lehet boldog család - állapította meg Ferenc pápa.

Elmélkedése során a szónok kiemelte, mennyire csodálatos, amikor egy anya nem vádaskodással, hanem kérdésekkel közelíti meg gyermekét. Mária példája az, aki nem ítélkezik, hanem arra törekszik, hogy megértse, miként fogadja be a szívébe azt a Fiút, aki annyira eltér a megszokottól. Az evangéliumi szöveg szerint azonban Mária és József "nem értették" a mondanivalót (50. v.), ami arra utal, hogy a családi kapcsolatokban a meghallgatás sokkal lényegesebb, mint a megértés. A meghallgatás azt jelenti, hogy tiszteletben tartjuk a másik létezését és jogát a saját véleményéhez. Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a gyermekeknek éppen erre van szükségük. "Gondolkodjatok el ezen, hallgassátok meg gyermekeiteket, mert valóban szükségük van rá" - tanácsolta a szülőknek.

Az étkezések varázsa nem csupán a finom falatokban rejlik, hanem abban a különleges közegben is, amelyet a családi asztal teremt. Ez az a kivételes időszak, amikor mindenki leülhet, és megoszthatja gondolatait, élményeit. Az ilyen beszélgetések nem csupán a napi problémák megoldásában segítenek, hanem hidat építenek a generációk között: a gyerekek a szüleik, az unokák pedig a nagyszülők tapasztalatait hallgathatják. Fontos, hogy ne zárkózzunk el egymástól, és ne engedjük, hogy a mobiltelefonok elvonják figyelmünket. Ahogy a pápa is hangsúlyozta: „Beszélgessetek, hallgassátok meg egymást! Ez a párbeszéd nemcsak hogy jót tesz nektek, de segít is abban, hogy növekedjetek és fejlődjetek!” Az étkezések ideje tehát nem csupán tápláló, hanem lélekemelő pillanatokat is kínál.

A magunkba fordulás helyett érdemes inkább időt szánnunk a párbeszédre.

Jézus, Mária és József családja valóban szent, de még ők is szembesültek a meg nem értés nehézségeivel - mutatott rá a pápa az evangéliumi szakasz kapcsán. Érdemes elgondolkodnunk ezen, hiszen saját családunkban is előfordul, hogy nem találjuk meg a közös hangot. Amikor ilyen helyzet áll elő, fontos, hogy feltegyük magunknak a kérdést: vajon valóban figyelmesen hallgattuk-e meg egymást? Hogyan közelítünk a felmerülő problémákhoz? Képesek vagyunk-e nyitott szívvel beszélgetni, vagy inkább a csendbe, a haragba és a büszkeségbe menekülünk? Szánunk-e elegendő időt arra, hogy valódi párbeszédet folytassunk?

A Szent Család tanítása számunkra ma is fontos üzenetet hordoz: az egymás iránti kölcsönös figyelem és meghallgatás. Ferenc pápa szavaival élve, érdemes elgondolkodnunk azon, hogyan tudjuk erősíteni ezt a kapcsolatot a családunkban. Beszéde végén arra ösztönzött, hogy forduljunk Szűz Máriához, kérve tőle a meghallgatás ajándékát, hogy családjainkban a szeretet és a megértés még inkább jelen lehessen.

Related posts