Nagy István jelentős megnyilatkozást tett a hazai élelmiszerek piacáról - Agro Napló.

A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek teljesen biztonságosak és azok is maradnak a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően - mondta az agrárminiszter a Facebook oldalára feltöltött videójában.
Nagy István hangsúlyozta, hogy a haszonállatok esetében komoly fenyegetést jelentenek olyan betegségek, mint a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis, a kiskérődzők pestise, valamint a ragadós száj- és körömfájás vírusa. Ezek a problémák nem csupán az állatok egészségére, hanem a gazdaságra is jelentős károkat okoznak. Ugyanakkor kiemelte, hogy az utóbbi években tudatosan támogatták az állattartókat a járványok és állatbetegségek megelőzésében.
Az eddigi intézkedések között a beszámolóban hangsúlyozta, hogy évente 12 milliárd forintot fordítanak a szarvasmarha, sertés, baromfi és kiskérődzők mintavételére, laboratóriumi diagnosztikai vizsgálataira, gyógykezelésére és immunizálására. Kiemelte, hogy a vidékfejlesztési program keretében 2336 állattartó telep építése vagy felújítása valósult meg, a pályázati lehetőségek pedig tartalmazták az állathigiéniai technológiai fejlesztéseket is. Azt is hozzáfűzte, hogy a technológiai újítások célja a fertőző betegségek behurcolásának és a telepen belüli terjedésének kockázatait csökkenteni.
Nagy István hangsúlyozta, hogy az afrikai sertéspestis ügyében a koordinált és összefogott cselekvés kiemelkedő eredményeket hozott. Mint mondta, "még mindig sikerült megóvni a házisertés állományt a kórság fenyegetésétől".
Ez a helyzet úgy is bemutatható, hogy az elmúlt három évben, hazánk folyamatos tiltakozása ellenére, az állategészségügyi intézkedések uniós támogatási aránya jelentősen, több mint 50%-kal mérséklődött.
- jelentette ki a miniszter határozottan.
Rámutatott arra is, hogy a tavaly elindított pályázatok során, amelyek az állattartó telepek fejlesztését célozták, különös hangsúlyt fektettek a járványvédelmi intézkedések támogatására. Ennek eredményeként körülbelül 1400 új beruházás megvalósulására nyílik lehetőség.
Ne feledjük, a járványvédelmi intézkedések keretei között az állatok leölése, az állati tetemek ártalmatlanítása, a szükséges berendezések, a fertőzött anyagok megsemmisítése és a fertőtlenítés költségeit a magyar költségvetés biztosítja