A magyar gazdaság egy új korszak küszöbén áll, és úgy tűnik, hogy a recesszió sötét felhői végre eloszlanak. Ez a fordulópont lehetőséget teremt a fejlődésre és a növekedésre, új perspektívákat nyitva meg a jövő számára.

Nagy Márton a Magyar Nemzet csütörtöki számában arról számolt be, hogy a magyar gazdaság 2025-re jelentős növekedési pályára léphet.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 utolsó negyedévében az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok alapján 0,4 százalékkal nőtt a gazdaság. A megelőző negyedévhez viszonyítva, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal bővült a GDP, tehát a magyar gazdaság kijött a technikai recesszióból.
A tavalyi év összesített adatai szerint a bruttó hazai termék 0,6 százalékkal emelkedett, így Magyarország jelenleg az Európai Unió középmezőnyéhez sorolható – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium nyilatkozatában, amely az újonnan közzétett statisztikákra reagálva készült.
A magyar gazdaság egy jelentős átalakuláson megy keresztül, ahogy azt a szakértők is kiemelik. A belgazdaság stabilizálódott, a középosztály megerősödik, és a családok bizalma fokozatosan, de biztosan növekszik. A lakosság körében egyértelműen észlelhetőek a pozitív változások: a foglalkoztatottak száma rekordot döntött, míg az inaktívak aránya soha nem volt ilyen alacsony. Jelenleg közel 4,7 millió ember dolgozik, és a bérszintek is kedvezően alakulnak: az átlagbér 2010 óta több mint háromszorosára, míg a minimálbér négyszeresére emelkedett. Az elmúlt egy évben a reálbérek folyamatosan növekedtek, legutóbb közel nyolc százalékkal, így a családok vásárlóereje is jelentősen javult, lehetőséget adva a szabadidős tevékenységekre és utazásokra. Ennek következtében a kiskereskedelmi forgalom egy éve folyamatosan bővül, és a hazai turizmus 2024-re újabb rekordot döntött. Ráadásul 2023 januárjától a lakossági hitelpiac is fokozatosan élénkül, és tavaly novemberben Magyarország lakossági hitelállományának növekedése az EU élvonalában helyezkedett el.
A lakáspiac életjeleit mutatja, hiszen 2024-re a lakástranzakciók száma több mint egyharmaddal nőtt. Az autópiac is magára talált: tavaly 13 százalékos bővülést könyvelhetett el az újautó-eladások terén. Az új Gazdaságpolitikai akcióterv, amely 21 intézkedést foglal magában, a lakosságot érintő programjaival most kezd el valódi hatást gyakorolni. Ezt a folyamatot tovább fokozza a Prémium Magyar Állampapír-kamatok kifizetése, amely hozzájárul a családok anyagi helyzetének megerősítéséhez. A kormány célja, hogy 2600 milliárd forintot mozgósítson a jövedelmek vásárlóerejének növelése és a megfizethető lakhatás elősegítése érdekében.
A vállalatok helyzetében még mindig szükség van egy jelentős fordulatra, mivel a hitelezési folyamatokat meg kell újítani. Tartós előrelépést csak az hozhat, ha a külső kereslet ismét fellendül, ezáltal az export is újra lendületet kap. Ehhez elengedhetetlen, hogy Németország, mint hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere, a választások után mielőbb túllépjen az elhúzódó politikai és gazdasági válságán, valamint a két éve tartó recesszióján.
A kormány azonban addig sem áll meg, a Demján Sándor-programon keresztül 1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy százmilliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését, amely a magyarországi ipar teljesítményének fellendítésén keresztül támogatja a gazdasági növekedést.
Nagy Márton végül megjegyezte, hogy a gazdaság az idei év során negyedévről negyedévre egyre gyorsuló növekedést mutat. 2025 második felére pedig már három százalék feletti bővülés várható.