Frölich főrabbi üzenete Orbánnak a Pride-ellenes lépése kapcsán: A zsidó és keresztény értékek alapja a szabadság tisztelete.

Az országos főrabbi úgy véli, hogy a szombaton utcára vonuló tömeg a szabadság esszenciáját kívánta megtapasztalni, és valóban megízlelte azt. Ezt az élményt pedig olyan értékesnek tartja, hogy akár a jogi kereteket is felülírja.

Frölich Róbert országos főrabbi a közösségi oldalán reagált arra, hogy Orbán Viktor a Harcosok Klubjában üzent híveinek a szombati Pride-dal kapcsolatban.

"A gyermekvédelmi népszavazás során a magyar nép világos állásfoglalást tett. A jogszabályok alapján hoztuk meg döntéseinket. Minden érintettet megfelelően tájékoztattunk, a jogi kereteket mindenki jól ismeri. A továbbiakban a hatóságok feladatai következnek, a politikai szereplőknek itt már nincs beleszólásuk" - jelentette ki a miniszterelnök vasárnap.

A főrabbi szerdai posztjában kifejtette, hogy bár a jogszabályok ismertek, a jognak van egy mélyebb dimenziója is, amely túlmutat a puszta szabályokon: ez pedig az erkölcs, vagyis a morális értékek. Szavait idézve, hangsúlyozta, hogy a zsidó-keresztény hagyomány által megfogalmazott erkölcsi irányelvek szerint a jog szövege nem mindig áll összhangban az igazság fogalmával és kritériumaival.

A jogi normák nem mindig tükrözik az igazságosság elvét, és elegendő csak a XX. századi szocialista rendszer jogszabályaira gondolnunk, amelyeket sokan tapasztaltak a saját bőrükön. Az igazság azonban a zsidó-keresztény értékrend fundamentális pillére. Ennek fényében világossá válik, hogy az igazságosság iránti törekvés erkölcsi kötelességként nehezedik ránk.

- írta Frölich.

Az országos főrabbi megjegyzése szerint hosszú idő óta nem tapasztaltunk olyan tömeget, amely ennyien, egy közös cél érdekében, békésen vonult volna együtt. A résztvevők vágyakozva érezték a szabadság ízét, amely olyan élmény, amit még a jogi keretek ellenére is érdemes megélni és megszerezni.

Egyiptomban, a fáraók uralkodása alatt, Mózes népe bátran kiállt a megszorító törvények ellen, és végül elnyerte szabadságát. A makkabeusok is hasonló bátorsággal léptek fel a görög törvények ellen, harcoltak, és az életüket kockáztatva vitték győzelemre a judaizmus ügyét a pogány hitvilággal szemben. A kereszténység korai éveiben pedig a Róma által üldözött hívők inkább a mártírhalált választották, semmint feladják szellemi függetlenségüket. Ezek az események mind azt bizonyítják, hogy a szabadság az ember legfőbb állapota, amely nélkül nem tudja megélni valódi önmagát és elérni a kiteljesedést.

Bejegyzését azzal a gondolattal zárta, hogy mind a zsidó, mind pedig a keresztény morál alapja a szabadság, amely az ember természetes állapotának tekinthető. "Legyünk akár zsidók, akár a történelem során üldözött keresztények, de mindannyian, a sokszor elnyomott magyarok, hogyan is ítélhetnénk el azokat, akik - mint Dózsa György vagy Petőfi Sándor - a szabadságért küzdöttek?" - tette fel végül a költői kérdést Frölich főrabbi.

Related posts