Gašpar és Mažgút moszkvai látogatásuk során így fogalmaztak: "Célunk, hogy szorosabb kapcsolatokat építsünk ki az Orosz Föderációval."

Tibor Gašpar és Ján Mažgút, a Smer politikai képviselői, csütörtökön sajtótájékoztatót tartottak, ahol részletesen beszámoltak az elmúlt napokban Moszkvában folytatott tárgyalásaik eredményeiről és tapasztalataikról. Az eseményen kiemelték, hogy milyen fontos kérdéseket vitattak meg a szlovák delegáció tagjaiként.

Gašpar kifejtette, hogy az ukrajnai konfliktus és az energiaárak emelkedése voltak a legfontosabb témák. Hangsúlyozta, hogy Szlovákia megbízható tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, ugyanakkor elmondta, hogy Moszkvába utaztak, hogy közvetlen párbeszédet folytassanak az Orosz Föderációval, hiszen ők is érintettek a helyzetben. Gašpar kiemelte, hogy céljuk az, hogy megakadályozzák, hogy a háború további áldozatokat követeljen mindkét fél részéről.

Gašpar állítása szerint megkérdezték, hogy szükséges volt-e katonailag intézni a konfliktus. Információi szerint a konfliktus elején terítéken voltak a békés rendezésről szóló tárgyalások, ám ezt állítása szerint megakadályozta Boris Johnson brit miniszterelnök érkezése.

Kiemelte, hogy az orosz fél tiszteletteljesen fogadta a delegációjukat, és egyenrangú partnerként kezelte őket. A Szlovákiával kapcsolatos, orosz befolyásra tett megjegyzésekre Gašpar úgy reagált, hogy ezeket teljes mértékben ostobaságnak tartja, hiszen semmiféle meghívólevelet nem írtak alá, amely katonai csapatok Szlovákiába való érkezésére vonatkozna.

"Ha tetszik, ha nem, mi nem azért mentünk Oroszországba, hogy valaki előtt fejet hajtsunk. Nem is azért, hogy köszönetet mondjunk valakinek" - mondta Mažgút, majd hozzátette, hogy ők mondtak köszönetet nekünk azért, hogy mi voltunk az egyetlen ország, amely hajlandó volt a párbeszédre.

"Nem okozott gondot számunkra, hogy világossá tegyük az orosz fél számára: a februárban lezajlott eseményeket a nemzetközi jogok megsértéseként értékeljük. Ugyanakkor egy lélegzetvétellel hozzátettük, hogy Belgrád 'humanitárius bombázását' is a nemzetközi jogok megsértéseként könyveljük el" - nyilatkozta Mažgút.

Az Andrej Danko, Tibor Gašpar, Richard Glück, Adam Lučanský, Ján Mažgút és Marián Kéry alkotta hattagú küldöttség vasárnap indult Moszkvába. A látogatás fő célja a tervek szerint az ukrajnai konfliktus békés megoldásának megvitatása és a gázszállításokkal kapcsolatos kérdések rendezése volt.

Related posts