Golovin Vlagyimir az Európa-bajnoki elődöntő küszöbén: A feszültség nem a legjobb szövetséges.

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány hangsúlyozta, hogy a magyar női kézilabda-válogatott játékosainak el kell kerülniük a görcsös törekvést az elődöntőbe jutásra a Debrecenben részben megrendezett Európa-bajnokság során, mivel ez kontraproduktív lehet.
A magyar válogatott kiemelkedő teljesítménnyel, százszázalékos eredménnyel lépett tovább a csoportkörből. A középdöntő során először Montenegrót múlták felül, majd a pénteki második fordulóban 31-21-es eredménnyel biztosították helyüket Lengyelország ellen. Érdekesség, hogy a magyar csapat 2004-ben, szintén hazai pályán, már egyszer megvalósította ezt a bravúrt, amikor öt győzelemmel zárt kontinenstornát.
Vasárnap Románia, kedden a világbajnok és olimpiai ezüstérmes Franciaország lesz az ellenfél, egyaránt 18 órától a Főnix Arénában. A magyar szövetség előzetesen a legjobb hat közé kerülést tűzte ki célként a válogatott elé. Ez akkor is összejöhet, ha a középdöntőben nem szerez több pontot a csapat, egy pont megszerzése pedig az elődöntőbe jutást jelentené.
A válogatott szombati sajtófélóráján Golovin az MTI-nek úgy fogalmazott: a célkitűzésük már szinte biztosan teljesül, minden más csak ráadás. Felidézte, a játékosok is és ő is elmondta korábban, hogy szeretnének a négy közé kerülni, és most ott vannak az elődöntő kapujában, de ha ezt görcsösen kezelik, az nem jó tanácsadó.
"Az előkészületeink ugyanolyan gondosak, mint az összes korábbi mérkőzésnél. Tisztában vagyunk vele, hogy ez egy kiemelt jelentőségű összecsapás, de minden mérkőzésnek megvan a maga súlya. Tudjuk, mi a dolgunk, és készen állunk arra, hogy teljesítsünk." - mondta.
A kapitány felhívta a figyelmet, hogy ellenfelük is ugyanúgy készül rájuk, ahogyan ők a románokból, hiszen utóbbiaknak is van még esélyük eljutni a döntő hétvégére.
- tette hozzá részletesen.
Golovin hangsúlyozta, hogy nem célszerű nyomást gyakorolni a csapatra azzal, hogy azt állítjuk, mindenképpen le kell győzni a románokat. Véleménye szerint a modern kézilabdában nincsenek absolút kategóriák; a "muszáj" kifejezés helyett inkább érdemes figyelembe venni, hogy sok hasonló szintű csapat létezik, és a különbségek az adott mérkőzés napján dőlnek el. Apró tényezők, mint a játékosok idegessége, sérülések vagy akár betegség, komoly hatással lehetnek a teljesítményre és a végeredményre.
Kácsor Grétát vírusos fertőzés gyanúja miatt elszigetelték a csapattól. A román Gloria Bistrita-Nasaud balátlövője a pénteki mérkőzés előtti himnuszok alatt érezte magát rosszul, fejfájásra panaszkodott, és a vércukorszintje is leesett. Először a pálya szélén nyújtottak neki segítséget, majd az első félidőt a kispadról figyelte végig, de a második játékrészre már nem tért vissza a csapatához. Golovin nyilatkozata szerint az állapota javulóban van, és ha a gyógyulása továbbra is gyorsan halad, hamarosan újra csatlakozhat a csapathoz. Jelenleg optimistán tekintenek a jövőre, és úgy vélik, hogy a románok ellen ismét játszhat.
A szövetségi kapitány hozzátette, több játékos - köztük Simon Petra - kisebb megfázással küszködik, aminek természetesen nem örül, de ebben az időjárásban sajnos nem meglepő. Megjegyezte, a Ferencváros irányítója más edzésmunkát fog végezni, mint a többiek, de nem hiszi, hogy veszélyben lenne a játéka következő mérkőzéseken.
A franciák ellen megsérült az egyik román jobbszélső, Sonia Seraficeanu - aki a svédek elleni találkozót ki is hagyta -, ám amint az MTI a román válogatott sajtófélóráján megtudta, a jobb térdének állapota javul, így van rá esély, hogy bevethető lesz vasárnap.
Szeptemberben Tatabányán különleges esemény zajlott, amikor a magyar és a román válogatott egymással mérkőzött. Az első találkozó zárt kapuk mögött zajlott, így a végeredmény titokban maradt, míg a második meccset a házigazdák magabiztosan, 37-28 arányban nyerték meg. Ez a két edzőmérkőzés remek lehetőséget biztosított a csapatok számára, hogy felkészüljenek a közelgő kihívásokra.
Golovin véleménye szerint a jelenlegi felkészüléshez nem érdemes támaszkodni a korábbi edzőmérkőzések eredményeire, mivel ezek minden csapat számára más jelentéssel bírnak. E helyett a legfőbb figyelmet a rivális franciák és svédek Európa-bajnoki összecsapásaira kellene fordítaniuk. Kiemelte, hogy egyértelműen megfigyelhető, hogy a román csapat jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt hónapokban. Védekezésük masszív, lábmunkájuk kiemelkedő, és a lövőik rendkívül hatékonyan zárják le a támadásokat.
"A szeptemberi győzelem kétségtelenül örömteli, de nem érdemes túlságosan elmerülni benne. Holnap egészen más kihívás vár ránk" - nyilatkozta.
A kapitány véleménye szerint a román csapat ambíciója az volt, hogy túljussanak a csoportkörön. Ezért az első három mérkőzésük során kissé feszültebbek voltak a megszokottaknál. A középdöntőre azonban már felszabadultan léptek pályára, bátrabb megoldásokat választottak, amelyek korábban talán nem fértek bele a stratégiájukba, és ennek köszönhetően sok új lehetőség valósult meg számukra.
"A mérkőzés nem ígérkezik könnyűnek, hiszen a középdöntő szakaszában már csak nehéz ellenfelek várnak ránk. Most a saját játékunkra kell fókuszálnunk, és majd a hatvanadik perc környékén kiderül, hogy ez mire elegendő" - mondta a szakvezető.
A hatcsapatos középdöntőcsoportok első két-két helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak a bécsi döntő hétvégén.