Íme, hogyan lehet egyedivé tenni a szöveget: **Hogyan vásárolhatunk nyugdíjalapot és szolgálati időt?** A nyugdíjalap és a szolgálati idő megvásárlása fontos lépés lehet a jövőbeli pénzügyi biztonságunk érdekében. Az alábbiakban bemutatjuk, miként valós
A megállapodás megszűnik, ha valaki nem fizeti be a járulékot időben
A nyugdíj mértéke az elismert szolgálati idő mellett az életpálya során elért átlagkeresettől függ, amelyet az 1988. január 1-jétől szerzett jövedelmek alapján kalkulálnak. Amennyiben ezek között alacsonyabb jövedelmek is szerepelnek, azok negatívan befolyásolhatják az átlagkereset szintjét, így csökkenthetik a nyugdíj összegét is. Azonban a nyugdíjtörvény olyan védelmi intézkedéseket is tartalmaz, amelyek célja, hogy bizonyos jövedelmeket, amelyek lefelé hatnának a nyugdíjra, ne vegyenek figyelembe a számítás során.
Aki nem rendelkezik saját jogú nyugdíjjal, továbbá nem áll olyan jogviszonyban, amely biztosítási kötelezettséggel jár – tehát nincs munkaviszonya, közalkalmazotti, vállalkozói vagy megbízási státusza –, illetve ha a biztosítása szünetel, például fizetés nélküli szabadság miatt, lehetősége van megállapodást kötni a nyugellátásra jogosító szolgálati idő és a nyugdíjalapot képező jövedelem megszerzésére. Ehhez azonban el kell fogadnia, hogy 22 százalékos nyugdíjjárulékot kell befizetnie.
Jelenleg itthon négy különböző típusú társadalombiztosítási megállapodás létezik. Ezek közül az egyik lehetőséget biztosít arra, hogy a munkavállalók szolgálati időt és nyugdíjalapot is szerezzenek a kereseteik révén. Ezzel szemben a másik három megállapodás kizárólag a szolgálati idő gyarapítását teszi lehetővé. Ezt Farkas András nyugdíjszakértő osztotta meg velünk.
Gyakran előfordul, hogy egyes emberek életük bizonyos időszakaiban nem rendelkeznek biztosítási jogviszonnyal, vagy ez a jogviszony szünetel. Ennek következtében ezekben az időszakokban sem szolgálati időt, sem figyelembe vehető jövedelmet nem tudnak felhalmozni. A jogszabályok azonban lehetőséget adnak arra, hogy társadalombiztosítási megállapodást kössenek, amely segíthet a nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő, valamint az elszámolható jövedelem megszerzésében.
A legtöbb nő olyan megállapodást köt, amikor a párja tartós külföldi munkavégzésre vagy külszolgálatra utazik, ám ő maga az adott országban sem tud, sem pedig nem szeretne munkát vállalni.
A nyugellátásra jogosító szolgálati idő és a nyugdíjalapot képező jövedelem megszerzése érdekében 22 százalékos nyugdíjjárulék fizetése szükséges. Fontos megjegyezni, hogy a megállapodás nem köthető külön-külön a szolgálati időre és a nyugdíj alapját képező átlagkeresetre.
A megállapodás értelmében a nyugdíjjárulék kiszámításának alapja az a jövedelem, amelyet a szerződő fél határozott meg, de legalább a megállapodás megkötésének napján érvényes minimálbért kell figyelembe venni. Jelenleg ez a minimálbér havi szinten 290 800 forintot jelent, aminek a 22%-a 63 976 forint. Ez tehát az a legkisebb havi járulékösszeg, amit a megállapodás keretein belül be kell fizetni. Amennyiben a megállapodás a minimálbér összegével történik, fontos, hogy a minimálbér esetleges emelkedésekor a havi járulékot is ennek megfelelően, arányosan növelni kell, legkésőbb a változást követő hónap 12. napjáig.
A megállapodás módosításakor fontos, hogy a szerződő fél, aki a saját jövedelmét változtatja meg, kövesse a megfelelő eljárásokat. A járulékalap változtatása, valamint a megállapodás megszüntetése kizárólag a szerződést aláíró fél kérésére történhet. Ez a szabály akkor is érvényes, ha a megállapodás nem a saját érdekében, hanem egy kedvezményezett, például a házastársa javára lett megkötve.
Három esetben kizárólag szolgálati idő szerzésére is lehet megállapodást kötni megfelelő nyugdíjjárulék fizetése mellett.
A nők kedvezményes nyugdíjára jogosító szolgálati időbe nem számítható be az olyan megállapodással szerzett időszak, így a szükséges 40 évnyi jogosító időből hiányzó időtartamot nem lehet ezzel a módszerrel kompenzálni.
A szolgálati idő és nyugdíjalap megszerzéséről, valamint a felsőoktatási tanulmányok elismeréséről szóló megállapodás keretében a nyugdíjjárulékot a szerződés aláírását követő hónap 12. napjáig szükséges teljesíteni.
Az öregségi teljes, illetve résznyugdíjhoz hiányzó szolgálati idő szerzésére szolgáló megállapodást a határozat kézhezvételétől 30 napig lehet kezdeményezni, a járulékot pedig a megállapodás megkötése utáni 15 napon belül, egy összegben kell megfizetni.
Amennyiben elmulasztjuk ezeket a határidőket és nem tudjuk megfelelően igazolni, a megállapodás későbbi megkötésére már nem lesz lehetőség.
A témához kapcsolódó jogszabályokat és formanyomtatványokat az Államkincstár honlapjáról is le lehet tölteni.