GyártásTrend - CES 2025: A szoftverek és mesterséges intelligencia révén a termékek intelligenciája új dimenziókat nyer.

A szoftverek és a mesterséges intelligencia (MI) már most is szerves részét képezik mindennapi életünknek, és a jövőben kulcsszerepet játszanak majd. A Bosch gyorsan észlelte az intelligens szoftverek és szolgáltatások által kínált lehetőségeket: a mesterséges intelligencia jelen van a vállalat minden egyes termékében, vagy közvetlenül hozzájárul annak előállításához.

"Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja, a CES 2025 elektronikai szakkiállításon Las Vegasban hangsúlyozta, hogy az intelligens szoftverek és a digitális szolgáltatások alapvető pillérei tevékenységünknek. A mesterséges intelligenciával és szoftverfejlesztéssel foglalkozó ágazatunk folyamatosan terjeszkedik, és a Bosch várakozásai szerint az elkövetkező évtized elejére a szoftverek és szolgáltatások árbevétele meghaladja a 6 milliárd eurót. Ebből körülbelül kétharmad a mobilitási szektorból fog származni. A mesterséges intelligencia (MI) kulcsszerepet játszik ebben a növekedésben. Rückert rámutatott, hogy az elmúlt öt évben több mint 1500 szabadalmat nyújtott be a Bosch, ezzel is megerősítve vezető pozícióját Németországban és Európában. Jelenleg több mint 5000 MI-szakértő dolgozik a vállalatnál, akik innovatív megoldásokon fáradoznak. A Bosch elkötelezett a munkavállalói képzés iránt, és saját Mesterséges Intelligencia Akadémiáján (AI Academy) eddig több mint 65 ezer munkatárs teljesítette a képzést. Ez összhangban áll a legújabb Bosch Tech Compass felmérés eredményeivel, amely szerint a megkérdezett globális válaszadók négyötöde tervez idén mesterséges intelligenciával kapcsolatos továbbképzésen részt venni. Ezen kívül kétharmaduk úgy véli, hogy az iskolákban önálló tantárgyként kellene oktatni a mesterséges intelligenciát. A CES 2025-ön a Bosch olyan innovatív termékeket és megoldásokat mutat be, amelyek a szoftverek és a mesterséges intelligencia révén már most is biztonságosabbá, hatékonyabbá és kényelmesebbé teszik az emberek életét."

Kiváló példa a közúti közlekedés: a Bosch már régóta kínál mobilitáshoz szükséges szoftvereket. A közelmúltban a járművek számára olyan új funkciót fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy az autók egyenletesen és rángatás nélkül fékezzenek - ez hatalmas segítséget jelent az araszoló forgalomban közlekedők és az émelygésre hajlamos utasok számára. "Mobilitás-specifikus szoftver-szakértelmünknek köszönhetően ideális partnerek vagyunk a világ meghatározó technológiai szereplői számára" - emelte ki a CES 2025 kiállításon Paul Thomas, a Bosch észak-amerikai elnöke. A szoftverek ugyanis nemcsak azt változtatják meg, hogyan használjunk az autóinkat és eközben milyen élményeket élünk át, hanem azt is, hogyan fejlesztjük ezeket. A szoftveralapú mobilitás korában a Bosch szakemberei is szoftveres szempontból közelítik meg az autókat. Olyan központosított architektúrákhoz fejlesztenek új technológiákat, amelyek könnyedén kezelik az autóelektronika és az adatfelhő közötti összes interakciót. Ez a jövőben elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy az autók egyszerűen és kényelmesen távolról (Over the Air) tölthessenek le frissítéseket és új funkciókat, például az infotainment- vagy a vezetéstámogató rendszerekhez.

A Bosch-nál a mesterséges intelligencia már évek óta kulcsfontosságú szerepet játszik a vezetéstámogatási rendszerek és az automatizált vezetés terén. Az MPC3 multifunkciós kamera, amely 2019 óta sorozatgyártásban elérhető, kiváló példája ennek a fejlődésnek. Ez a kamera megbízhatóan képes azonosítani különböző tárgyakat és embereket, ráadásul képes megkülönböztetni az úttest és az útpadka közötti eltéréseket, így biztosítva, hogy az autó mindig biztonságosan a forgalmi sávban maradjon. A kamera a hagyományos képfeldolgozó algoritmusokat ötvözi a mesterséges intelligencia módszereivel, hogy pontosan értelmezze az aktuális forgalmi helyzetet. "Mesterséges intelligencia alapú multifunkciós kameránk nem csupán a vezetés élményét fokozza, hanem a közlekedés biztonságát is növeli minden résztvevő számára" - mondta Thomas. Ehhez a Bosch mélyreható autóipari mérnöki tudását és a mesterséges intelligencia terén szerzett tapasztalatait ötvözi a rendelkezésre álló szenzoradatok széles spektrumával. "A mesterséges intelligencia alkalmazásával tovább növelhetjük vezetéstámogató rendszereink hatékonyságát" - tette hozzá Thomas.

A Bosch jelenleg azt is kutatja, hogyan lehetne a generatív mesterséges intelligenciát alkalmazni az automatizált vezetési funkciók innovatív fejlesztésére. A tervek szerint ez a technológia a jövőben lehetővé teszi a járművek számára, hogy hatékonyan értékeljék a forgalmi helyzeteket és ennek megfelelően reagáljanak, így a közlekedési környezet még biztonságosabbá válhat a felhasználók számára. A generatív mesterséges intelligencia révén gyorsabban képezhetők ki az automatizált vezetési rendszerek, ami jelentősen csökkenti a jóváhagyáshoz szükséges tesztkilométerek mennyiségét. Ezen túlmenően, a generatív mesterséges intelligencia lehetővé teszi, hogy a kamerák vagy radarszenzorok által gyűjtött képek és adatok gyorsan módosíthatók legyenek, például olyan körülményeket figyelembe véve, mint a hóréteg az úton. Így a járművek felkészíthetők a havas útviszonyokra anélkül, hogy meg kellene várni a hóesést – a mesterséges intelligencia képes erre önállóan.

A fizikai és digitális dimenziók ötvözésével a szoftverek új magasságokba emelhetik az elektromos kerékpárok által kínált élményt. A Bosch Las Vegasban mutatja be innovatív akkumulátorzár (Battery Lock) lopásvédelmi megoldását, amely extra védelmet biztosít az e-bike akkumulátorok számára. Ez a rendszer digitális zármechanizmussal működik, és a kerékpáros okostelefonját használja kulcsként. A mesterséges intelligencia szerepe is hangsúlyos: az MI-alapú hatótáv-kontroll (Range Control) funkció lehetővé teszi a kerékpárosok számára, hogy már az indulás előtt beállítsák, milyen akkumulátor-töltöttségi szint szükséges ahhoz, hogy elérjék úticéljukat, ezáltal csökkentve a hatótávolsággal kapcsolatos aggodalmakat.

Ugyancsak a CES 2025 kiállításon mutatkozik be a Bosch intelligens Series 8 sütője, amely érzékelői, kamerái és a hozzájuk kapcsolódó mesterséges intelligencia segítségével mintegy 80 különböző ételt képes felismerni, majd azokhoz automatikusan beállítja az optimális elkészítési módot és hőmérsékletet. Sok étel esetében még a pirítás mértéke is egyedileg megválasztható.

A modern technológia új dimenziókat nyit meg az újszülöttek gondozásában, hiszen a szenzorok, kamerák és mesterséges intelligencia révén egy igazán innovatív megoldás született. Az intelligens Bosch Revol kiságy folyamatosan figyelemmel kíséri a baba életjeleit, például a szívritmust, és képes észlelni bizonyos betegségek, mint például a sárgaság, korai tüneteit is. Ez a fejlett rendszer nem csupán a baba egészségére figyel, hanem a környezetére is. Ha plüssjáték vagy takaró kerül a gyermek légútjába, a szoftver azonnal értesít, sőt, a pelenkacserére is figyelmeztet. Amikor pedig a kisbabának nehézségei adódnak az elalvással, a kiságy automatikusan ringatja, hogy megkönnyítse az álomba szenderülést. A szülők számára lehetőség nyílik arra is, hogy válasszanak: az ágy által gyűjtött adatokat titkosított formában a Bosch szerverein kívánják tárolni, vagy inkább offline-üzemmódban, a saját otthonuk biztonságában szeretnék tartani. Ezen innovációk elismeréseként a Bosch intelligens kiságyát a CTA, a CES 2025 szervezője "CES Innovációs Díj kitüntetettje" címmel tüntette ki.

A kis méretük ellenére rendkívül jelentős hatással bíró okosszenzorok remek példái annak, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia által vezérelt innovációk a technológiák alkalmazásának módját. A Bosch által kifejlesztett mikroelektromechanikus érzékelők (MEMS) szinte minden aspektusában jelen vannak mindennapi életünknek, legyen szó okostelefonokról, elektromos kerékpárokról, fitneszeszközökről vagy autókról. Milyen funkciókat látnak el? Képesek módosítani a kijelzők tájolását, számolják a megtett lépéseinket, vagy éppen a légzsákok működését irányítják. A modern MEMS-érzékelők már integrált mikroprocesszorral is fel vannak szerelve, és önálló szoftverrel bírnak, lehetővé téve ezzel a még komplexebb feladatok elvégzését.

Ezek nélkül az érzékelők nélkül nem érhetnénk el azokat a mindennapokban megszokott funkciókat, mint például az okostelefon kijelzőjének a "felébresztése" vagy a hangasszisztens aktiválása vezeték nélküli fejhallgatóval. Az intelligens érzékelők olyan adatokat rögzítenek, mint a gyorsulás, a forgás és a hőmérséklet, majd a Bosch szoftverei segítségével közvetlenül a beépített mikroprocesszorban dolgozzák fel azokat. Ezzel minden funkció egyetlen kompakt házban integrálható - a Bosch gyártja a világ legkisebb érzékelőjét, amely mindössze 0,8 x 1,2 milliméteres méretével alig nagyobb egy homokszemnél. További előnyük, hogy az integrált mikroprocesszorral ellátott érzékelők észrevehetően kevesebb energiát fogyasztanak az olyan eszközök akkumulátorából, mint az okostelefonok vagy az okosórák. A "felébresztés" funkcióhoz például csak az érzékelőrendszer saját mikroprocesszora szükséges, amely a készülék központi rendszere nélkül is működik, így egy ilyen okosszenzor meghosszabbíthatja az eszköz üzemidejét.

A mesterséges intelligencia új dimenziókba emeli az intelligens MEMS-érzékelők világát. A Bosch innovatív megoldásai között olyan érzékelők találhatók, amelyek MI-alapú, öntanulásra képes szoftverrel vannak felszerelve, és tökéletesen illeszkednek a fitneszkövetőkhez. Ezek a fejlett rendszerek képesek azonosítani a különböző mozgásformákat, és megtanulni a felhasználók ismétlődő fitnesztevékenységeit. Szükség esetén pedig hasznos visszajelzést nyújtanak a gyakorlatok helyes végrehajtásáról. Az MI közvetlenül az érzékelőn fut, így nem szükséges internetkapcsolat vagy okoseszköz használata. Mindez garantálja, hogy az adatok teljes mértékben védettek maradnak, és a különböző tevékenységek folyamatosan rögzíthetők és elemezhetők anélkül, hogy a felhasználóknak aggódniuk kellene az adatbiztonság miatt.

A Yole Group* piackutató intézet szerint a Bosch immár a negyedik egymást követő éve piacvezető a MEMS-szektorban. Világszerte több mint minden második új okostelefon Bosch-érzékelőkkel készül. A bennük rejlő potenciál pedig továbbra is óriási. A Yole tanulmánya szerint ugyanis csak az autóiparban és a szórakoztatóelektronikai szektorban a jelenlegi 33 milliárdról 2029-re várhatóan 40 milliárd darab fölé nő a MEMS-érzékelők iránti globális éves kereslet. A Bosch a tervek szerint 2030 végéig tízmilliárd integrált mikroprocesszorral és önálló szoftverrel működő, intelligens MEMS-érzékelőt állít majd elő a szórakoztatóelektronikai ipar számára.

*Forrás: A MEMS ipar állapota 2024, Yole Intelligence*

Related posts