Hankó Balázs: Csoóri Sándor, a népi írók utolsó mohikánja Csoóri Sándor életműve és szellemi hagyatéka a népi irodalom szívében foglal helyet, olyan értékekkel felvértezve, amelyek nélkülözhetetlenek a magyar kulturális identitás szempontjából. Ő volt az

Csoóri Sándor a népi írók utolsó mohikánja volt, egyszerre író, költő, dramaturg és forgatókönyvíró - mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, a 95 éve született művészre emlékező irodalmi esten vasárnap, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy 2017-ben a kormány a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas, kétszeres József Attila-díjas és Herder-díjas költő előtt tisztelegve indította el a Csoóri Sándor-programot. E program célja, hogy támogassa a Magyarországon és a Kárpát-medencében működő néptáncos, népzenei és népdalköri közösségeket és szervezeteket. Tavaly közel 1800 résztvevő részesült támogatásban e kezdeményezés révén.

A miniszter a megemlékezés keretében kifejezte elkötelezettségét, hogy a következő évben megújul a művész Zámolyon található szülőháza, és egy emléktáblát is állítanak majd tiszteletére.

- mondta beszédében Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke.

Csoóri Sándor az 1970-es és 1980-as években nem csupán művészi tevékenységével tűnt ki, hanem a nemzet lelkiismereteként is megjelent. E szerep nem csupán választása volt, hanem elkerülhetetlen hivatása, amelyet a körülmények kényszerítettek rá.

"Mikor a hatalom megpróbálta rákényszeríteni a felejtést a közösségre, ő az emlékezés erejét állította szembe ezzel a kényszertaktikával. Amikor a szétszakadt magyarságról esett szó, ő az egység keresésére összpontosított" - hangsúlyozta. Az író a rendszerváltozás utáni kiábrándulás láttán sem adta fel, mert tudta, hogy a valódi átalakulások nem a politikai színtéren, hanem a kultúra mélyebb rétegeiben zajlanak - emelte ki.

- mondta.

A program során egy rendkívül személyes és megható megemlékezést hallhattunk Kodolányi Gyula író és költő pályatársától és barátjától. Az est fénypontjaként részt vett Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, aki színművészi tehetségével emelte az esemény színvonalát. Emellett Császár Angela és Rubold Ödön színművészek is hozzájárultak a közönség élményéhez, gazdagítva a műsor tartalmát és hangulatát.

Related posts