A hasi diszkomfort, a mentális nehézségek és a gyakori fertőzésekre való fogékonyság mind olyan figyelmeztető jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy a szervezeted tápanyaghiányban szenved. Érdemes odafigyelni ezekre a tünetekre, mivel a megfelelő tápanyagok

A megfelelő táplálkozás egészségünk szempontjából kulcsfontosságú, hiszen az egészséges életmód - számos más tényező mellett - a hosszú élet titka. Szervezetünk rengeteg módon jelezheti, ha bizonyos tápanyagok és vitaminok hiányoznak belőle.
Manapság azt gondolhatnánk, hogy a normális étkezés keretein belül minden fontos tápanyagot, vitamint és nyomelemet beviszünk a szervezetünkbe, amire az alapvető életfunkcióink fenntartásához szükségünk van. A boltok polcain minden igényt kielégítő ételekhez és élelmiszerekhez juthatunk, sajnos azonban óhatatlan, hogy minden igyekezetünk ellenére valamely tápanyagból nem jut annyi a szervezetünkbe, hiányuk következtében pedig számos egészségügyi problémával találhatjuk szemben magunkat.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy noha az egészséges életmód és annak követése manapság kiemelkedő szerepet kapott, sokan még mindig olyan ételeket választanak, amelyek kifejezetten ártalmasak a testük számára. Ilyenek például a túl zsíros, olajban sült fogások, a cukros finomságok, valamint a tápanyagokban szegény, ámde kalóriadús nassolnivalók – összességében az ultrafeldolgozott élelmiszerek.
A kor előrehaladtával még inkább fontossá válnak egyes vitaminok és ásványi anyagok, hiszen a szervezet veszít a mennyiségükből. A különböző tápanyagok - szervezetünk építőköveiként számos olyan jótékony vegyületet tartalmaznak, melyek nem csupán az egészséges életfolyamatokhoz így pl. az alapanyagcseréhez vagy az emésztéshez járulnak hozzá, hanem kellő energiával is ellátják a szervezetünket. A vitaminok olyan szerves vegyületek, melyek nélkülözhetetlenek számunkra, és sokszor nem jutunk hozzájuk a természetes alapanyag-bevitel keretein belül, ezért nagyon fontos pótolnunk őket.
Alapvetően megállapítható, hogy egész életünk során folyamatosan szükségünk van ugyanazokra a vitaminokra és ásványi anyagokra. Azonban életkorunk és az éppen aktuális életszakaszunk függvényében mindig van egy-két tápanyag, amelynek szerepe különösen fontossá válik. Például a kis újszülöttek esetében elengedhetetlen a K-vitamin pótlása, amely segít megelőzni a véralvadási problémákat. A kisgyermekkorban kiemelkedő szerepet kap a kalcium, hiszen ez az ásványi anyag alapvető a csontok és fogak egészséges fejlődéséhez a gyors növekedés időszakában. Ne feledkezzünk meg a magnéziumról sem, amely az idegrendszer optimális működéséért felelős, hozzájárulva ezzel a tanulás, a koncentráció és a pihentető alvás fenntartásához. Ha gyermekvállalás előtt állunk, kiemelten fontos, hogy a megfelelő mennyiségű vasról, folsavról és B-komplex vitaminról gondoskodjunk. Erős menstruációs vérzés esetén szintén ajánlott a vas pótlása, hogy elkerüljük a hiányállapotokat. A negyvenes éveinkben a szervezetünknek egyre nagyobb szüksége van az omega-3 zsírsavakra, míg az ötödik X után a kalcium ismét középpontba kerül, mivel elengedhetetlen a csontritkulás megelőzéséhez.
Természetesen az alapvető vitaminok, mint a C- és D-vitamin, életünk során rendkívül fontos szerepet játszanak. A C-vitamin nem csupán antioxidánsként védi sejtjeinket, hanem kulcsszerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban és a kollagéntermelésben is. Ezzel szemben a D-vitamin számos előnnyel jár, hiszen hozzájárul immunrendszerünk megerősítéséhez, csökkenti a stressz szintet, és támogatja a csontok egészségét. Ezen kívül vitaminszükségleteinket befolyásolják általános egészségi állapotunk, valamint az alap- és krónikus betegségeink is.