Hivatalos források szerint a német gazdaság rendkívül aggasztó helyzetben van - Világgazdaság.

Öt évvel a Covid-19-járvány kezdete után a német ipari termelés még mindig 10 százalékkal elmarad a járvány előtti szinttől. A német gazdaság továbbra is Európa beteg embere és a jövője sem rózsás.
Most már világos, hogy a német gazdaság tavalyi éve nem a várt eredményekkel zárult, hiszen zsugorodást mutatott. Az utolsó negyedévben, negyedéves összehasonlításban és éves szinten is 0,2 százalékos visszaesést regisztráltak a német bruttó hazai termék (GDP) terén. Ez már a harmadik egymást követő év, amikor a német gazdaság negatív negyedévet könyvelhetett el, derül ki az ING csütörtöki elemzéséből.
Az export tevékenység visszaesése rányomta bélyegét a német gazdaság fejlődésére.
A GDP részleteit februárban fogják nyilvánosságra hozni, azonban a jelenleg elérhető havi adatok és a statisztikai hivatal által kiadott sajtóközlemény alapján úgy tűnik, hogy az export jelentős szerepet játszott a gazdasági visszaesésben. A csütörtöki jelentés megerősítette, hogy a német gazdaság 2024-ben 0,2 százalékos éves csökkenést mutatott, ami javulás a 2023-as -0,3 százalékos visszaeséshez képest.
Az elemzők véleménye szerint 2024-re a politikai vezetők rájöttek, hogy az olcsó energiaforrások és a könnyen hozzáférhető, jelentős exportpiacok régi makrogazdasági kerete már nem állja meg a helyét. Az alacsony befektetési szint, a versenyképesség fokozatos csökkenése, valamint Kína növekvő exportja már tíz éve komoly kihívások elé állítja a német gazdaságot.
A német gazdaság kihívásai sokkal összetettebbé váltak az elmúlt húsz év során. Akkoriban a magas munkanélküliség és a szigorú munkaerőpiaci szabályozások jelentették a legfőbb problémákat. Ma azonban a helyzet még bonyolultabb lett: a nemzetközi környezet kedvezőtlen irányba mozdult, és a geopolitikai feszültségek, háborúk, valamint a protekcionizmus növekvő hatásaival is szembenézünk.
Jelenleg Németország kihívásai elsősorban az ipari szektorra, különösen az autógyártásra összpontosulnak.
A feldolgozóipar kapacitáskihasználása jelenleg olyan alacsony szinten mozog, amelyet csupán a pénzügyi válság idején és a kezdeti leállásokkor tapasztalt helyzetekhez lehet hasonlítani.
Mivel az ipar nagy szerepet játszik a német gazdaságban, az ágazat problémái átgyűrűznek más szektorokra is.
A német ipar jövője továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe, és a helyzet nem éppen derűlátó.
A készletek tovább nőttek és már több mint egy éve magas szinten állna. A rendelésállományok ugyanakkor nem kezdtek helyreállni. Ha ehhez hozzávesszük a lehetséges amerikai vámokat, akkor érdemi változás nem lesz a német iparban. A vámok nemcsak a német exportra gyakorolhatnak negatív hatást, de a beruházásokra is, ha a vállalatok azok miatt az Egyesült Államokba helyeznék át a termelést. A másik részről a háztartások fogyasztása is csökken, miután a csődök számának növekedése egyre nagyobb munkanélküliséget okoz.