Hogyan lehetséges gázhiány egy olyan országban, amely hatalmas energiatartalékokkal bír? - Világgazdaság Ez a kérdés sokakat foglalkoztat, hiszen első ránézésre ellentmondásosnak tűnik. Egy gazdag energiatartalékokkal rendelkező ország, amely elvileg kép

Az áramkimaradások és a gyárak leállásai egyre gyakoribbá válnak. Mindeközben Irán jelentős gázkészletekkel büszkélkedhet.

Irán óriási fosszilis energiaforrásokkal bír, hiszen a világ második legnagyobb gáz- és negyedik legnagyobb olajtartalékát tudhatja magáénak. Ennek ellenére az ország súlyos energiahiánnyal küzd, mivel a gázkitermelési kapacitások nem tudják követni a fokozódó keresletet.

Az utóbbi napokban ismét szükség volt az áramszolgáltatás korlátozására, ami miatt országszerte bezárták az iskolákat és a hivatalokat. Teherán főútvonalain és számos más területen lekapcsolták a világítást, így a város sötétbe burkolózott.

Maszúd Peszeskján elnök videóüzenetében arra kérte a lakosságot, hogy csökkentsék otthonaik hőmérsékletét két C-fokkal. Ezzel a lépéssel a kormány támogatására kérte az embereket, hogy közösen küzdjenek az energiaválság kihívásaival.

Irán áramtermelésének jelentős része a földgáz felhasználásából származik.

Irán áramtermelése nagymértékben a földgázra épít, tavaly a teljes kapacitásának 86%-át ez a forrás biztosította. Azonban a gázhiány következtében kénytelenek voltak részben áttérni a pakura használatára. Ennek az égetése rendkívül környezetszennyező hatású, ami a levegőminőség romlását eredményezte a nagyobb városokban – figyelmeztetett a Deutsche Welle online kiadása.

Irán a nyugati szankciókat okolja a gázhiány kialakulásáért, amelyeket nukleáris és rakétaprogramja miatt vezettek be. Ezek a korlátozások különösen súlyosan érintik az olajipart és a bankszektort, megnehezítve ezzel az ország gazdasági működését.

Súlyosak azonban a szisztematikus problémák is, amelyekről az illetékesek nem beszélnek.

Külföldre folyik a pénz

Amerikai források alapján Irán Joe Biden elnökségének kezdeti három évében 144 milliárd dollárt keresett az olajexportból. (Egy dollár 398,9 forint értékű.) Azonban ennek a bevételnek most már a felét a Forradalmi Gárda ellenőrzi, és e pénzforrást használja fel Teherán a térségbeli milicista szövetségesei, valamint Bassár el-Aszad szíriai elnök támogatására, aki a hatalmát veszélybe sodró időszak előtt állt.

"Irán olajbevételeinek jelentős része a nemzetközi felügyelet elkerülése érdekében fedőcégek és nem nyilvános számlák révén áramlik" - mondta Arezú Karimi, az IranWire gazdasági újságírója a portál számára.

Related posts