Újra mozgásba lendült a Föld legnagyobb jéghegye | National Geographic

A Zala vármegye nagyságú jéghegy 1986-ban vált le az Antarktiszról.
A világ legnagyobb jéghegye újra mozgásba lendült, miután hosszú időn át egy örvényben rekedt - írja a BBC. Az A23a néven ismert, 3800 négyzetkilométer kiterjedésű jéghegy, amely körülbelül Zala vármegyének megfelelő területet foglal el, 400 méter vastag. Ez a hatalmas jégdarab 1986-ban vált le az Antarktiszról, azonban hamarosan a partok közelében megfeneklett, és a tenger mélysége miatt több mint három évtizedig a Weddel-tenger alján maradt.
2020-ban a jégtömeg észak felé indult el, ám 2023 tavaszára ismét megállt, miután a Dél-Orkney-szigetek környékén egy forgó vízoszlopba került. December 13-án viszont a Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) bejelentette, hogy a jég ismét elindult, és észak felé sodródik tovább.
Fantasztikus érzés szemmel kísérni, hogy az A23a jéghegy újra mozgásba lendült, miután sokáig megakadt. "Nagyon érdekel minket, hogy vajon az A23a is ugyanazon az útvonalon halad-e, mint a többi jelentős jéghegy, amelyek az Antarktisz területéről váltak le" - nyilatkozta Dr. Andrew Meijers, a BAS oceanográfusa.
A szakértők álláspontja szerint az A23a jéghegy várhatóan elhagyja a Déli-óceánt, és belép az Atlanti-óceán vizébe. Itt a melegebb vízhőmérséklet hatására valószínűleg kisebb jégdarabokra fog szétesni, majd végül el fog olvadni. A BAS folyamatosan figyelemmel kíséri, hogy ezek a tápanyagokat hordozó jéghegyek miként befolyásolják a helyi ökoszisztémát.