A francia gazdák ismét útra keltek, hogy Párizsba vigyék dühüket és követeléseiket.

Egy történelmi léptékű szabadkereskedelmi megállapodás ellen újra tüntetéseket szerveznek az utcákon.
Vasárnap a gazdák konvojai indultak útnak, hogy megkíséreljék blokád alá vonni a Párizs körüli utakat, kifejezve elégedetlenségüket a tisztességtelen verseny és a túlzott szabályozás miatt – számolt be róla a Reuters.
Franciaország - az Európai Unió legnagyobb mezőgazdasági termelője - 2024 elején a tiltakozások élére állt, ám később alábhagyott a demonstrációs hangulat. Az EU és a Mercosur-csoporthoz tartozó dél-amerikai országok múlt hónapban bejelentett lépése, amely egy szabadkereskedelmi megállapodás elvi kereteit jelentette, új lendületet adott a Mercosur-megállapodást ellenző francia gazdák számára.
A Mercosur országokkal való együttműködés révén egy hatalmas, 720 millió fős piac alakulhat ki. Ez a lehetőség új távlatokat nyithat a kereskedelem és a gazdasági kapcsolatok terén, hozzájárulva a regionális fejlődéshez és a versenyképesség növeléséhez.
A francia gazdák továbbra is elégedetlenek a szabályozásokkal, amelyeket úgy vélik, hogy csökkentik a nyereségüket. A mezőgazdasági szakszervezetek képviselői január 13-án találkoznak Francois Bayrou francia miniszterelnökkel. - A politikusok nem értik, hogy a gazdák jelenleg milyen nehéz helyzetben vannak - nyilatkozta Amelie Rebiere, a Co-ordination Rurale mezőgazdasági szakszervezet alelnöke a BFM TV-nek.
Az EU-Mercosur-megállapodás hívei, mint például Németország, azt hangsúlyozzák, hogy a megállapodás hozzájárulhat az Európai Unió kereskedelmi függőségének csökkentéséhez Kínától. Ezen kívül mérsékelheti Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett kereskedelmi vámok negatív hatásait is. A megállapodás előmozdítóinak véleménye szerint ez a lépés gazdasági stabilitást biztosíthat az EU-tagállamok számára.
Ennek dacára a megállapodás jelentős ellenállásba ütközött az európai mezőgazdasági közösség, különösen a francia gazdák részéről.
Lángok, gumibotok csattanása, és kőzápor - Brüsszel utcái a káosz tüzében égtek, miközben feldühödött gazdák ostromolták az Európai Parlament falait.
Az EU-Mercosur megállapodás, amely az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur országcsoport (Brazília, Argentína, Uruguay, Paraguay) között jött létre, jelenleg a véglegesítés stádiumában van, azonban még nem lépett életbe. Ennek oka, hogy sem az EU-tagállamok, sem az Európai Parlament nem adta áldását a megállapodásra. A célja, hogy megszüntesse a kereskedelmi akadályokat az EU és a Mercosur országok között, és ezzel a világ egyik legnagyobb kereskedelmi egyezményévé váljon. A megállapodás révén jelentős mértékben csökkenhetnének a vámok az áruforgalom egy jelentős részére, lehetővé téve a Mercosur-országok számára, hogy nagyobb mennyiségben exportálják mezőgazdasági termékeiket az Európai Unió piacaira.
Belgiumban a gazdák is hangot adtak elégedetlenségüknek, amiért a környezetvédelmi minisztert sürgősen evakuálni kellett a tüntetések miatt. A helyzet feszültté vált, és a gazdák követelései egyre hangosabbá váltak.
Az európai mezőgazdasági szektor, különösen az állattenyésztők és a termelők, számos aggodalommal tekintenek a Mercosur-országokkal kötendő megállapodásra. Kifogásaik között kiemelkedő, hogy a dél-amerikai országok alacsony árú mezőgazdasági termékeikkel komoly versenyt támaszthatnak az európai gazdák számára, akiknek a termelési költségei jelentősen magasabbak. Ezen kívül aggályaik merülnek fel az EU mezőgazdaságának jövőbeni stabilitása miatt is, mivel az importált olcsó termékek gyengíthetik a helyi piacot. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Európai Unióban szigorúbb előírások vonatkoznak az állatjólétre, növényvédelemre és környezetvédelemre. Ezek a szabályok magasabb költségeket vonnak maguk után, míg a Mercosur-országok esetében a normák sokkal lazábbak, ami versenyelőnyt biztosíthat számukra. Az európai gazdák tehát jogosan aggódnak a jövőjük és a fenntartható mezőgazdaságuk szempontjából ebben a versenykörnyezetben.