Íme az egyedi változat: Az eredmények lenyűgözőek: több száz őzgida életét sikerült megmenteni a hőkamerás drónok segítségével.

A napokban ért véget az Országos Őzgidamentési Program, melynek keretében hőkamerás drónokkal mentették ki a gidákat és védett madrak fészekalját a kaszálók területeiről.
A kaszálási időszakban évről évre számos gida és a földön fészkelő madárfaj otthona válik a betakarítást végző gépek áldozatává. Az idei év azonban különleges volt, hiszen először hazánkban hőkamerás drónok segítségével figyelték meg a szántóföldeket és kaszálókat.
Az elképzelés Szabó Lászlótól, a Nógrád Vármegyei Vadász Szövetség elnökétől származik, aki emellett az Országos Magyar Vadászati Védegylet drónszakbizottságának vezetője is. A Noolnak adott interjújában részletesen kifejtette az akcióval kapcsolatos véleményét és értékelését.
A gyakorlat során a drónmentési program lebonyolítása úgy zajlott, hogy a gazdákkal folyamatosan egyeztették a kaszálás kezdési időpontját. Az adott napon már hajnali 3:30 és 4:00 között rendszerint a csapatok készen álltak a munkára: egy pilóta irányította a drónt, míg mellette 2-3 kereső személy segítette a feladatot.
A kaszáló fölött a hőkamerával felszerelt drón lebegve pásztázta a vidéket. Amint a kijelzőn felvillant egy hőforrás, a kutatók azonnal a megadott irányba indultak. Miután rátaláltak a gidára, gondosan rögzítették az adatokat, és ellátták egy egyedi, számozott füljelzővel, hogy nyomon követhessék a későbbiekben.
- ismertette a folyamatot Szabó László, aki azt is elárulta, hogy végül az apróságot szagtalanított gumikesztyűvel és fűvel megfogva áthelyezték egy olyan területre, ahol az anyja könnyen, ugyanakkor a betakarítást végző gépektől biztos távolságban rátalálhat.
A gidák mellett a fészekaljak mentésére is fókuszált a program. Szabó László aláhúzta, fészekaljból jóval kevesebbet találtak, mint gidából.
Ezeknél az eseteknél a fészket a helyszínen lévők egy dobozzal takarták le, amit a betakarítógépekkel a gazdák kikerültek a munka során. A jövőben szeretnék bevonni az akcióba a Magyar Madártani Egyesületet, illetve az állatvédőket, hiszen közös érdekünk, hogy ilyen módszerrel tegyünk a védett vagy nem védett, földön fészkelő madaraink védelméért
- hangsúlyozta a drónszakbizottság elnöke, aki arra is kitért, hogy az érintett, védett fajok között található például a haris és a túzok is.
Szabó László a legfrissebb eredményekről beszámolva elmondta, hogy országszerte 278 gidát sikerült megóvni a munkagépek veszélyeitől.