A parajdi sóbánya katasztrófája nyomán felmerült járványfenyegetés aggasztó kérdéseket vet fel. A bányaszerencsétlenség következményeként nemcsak a környezet, hanem az ott élő közösségek egészsége is veszélybe került. A sóbánya mélyén keletkezett problémá

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) véleménye szerint a Maros megyei települések, ahol a parajdi sóbányában bekövetkezett baleset következtében ivóvízellátási problémák merültek fel, jogosultak sótalanító berendezések beszerzésére.

"A parajdi vállalkozók és a sóbányát érintő közvetlen munkálatok támogatása után a Maros megyei települések és vízszolgáltatók támogatására is fókuszálunk, hogy garantálni tudják a lakosság ivóvízellátását, valamint megelőzhessük a további környezetvédelmi problémákat" - nyilatkozta Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes a szövetség közleményében.

A bukaresti kormány 17,8 millió lejt (körülbelül 1,4 milliárd forint) különít el a tartalékalapból, hogy sótalanító berendezéseket vásároljon a dicsőszentmártoni, gyulakutai és küküllőszéplaki vízszolgáltató cégek számára. Ezek a szolgáltatók hetek óta nem tudják biztosítani az ivóvizet több tízezer marosvásárhelyi lakos számára, mivel a Kis-Küküllő vize rendkívül magas sótartalmú. A kormányhatározat tervezete a fejlesztési minisztérium által került a kormány elé, és az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) által jóváhagyott műszaki tervek alapján készült.

A bukaresti kormány hétfőn egy újabb határozatot fogadott el, amelyet a fejlesztési tárca kezdeményezett, és amely a májusi árvizek által sújtott lakosok támogatására irányul.

A forró nyári napok és a gyakori esőzések következtében növekvő kockázatot jelent, hogy Háromszéken szúnyogok által közvetített betegségek terjedése indulhat meg.

"A problémák megelőzése érdekében a kormány az RMDSZ kezdeményezésére pénzügyi támogatást biztosít Kökös, Uzon, Nagyborosnyó és Dobolló településeinek önkormányzatai számára" - tájékoztatta a közvéleményt Cseke Attila fejlesztési miniszter.

A négy háromszéki településnek 630 ezer lejt utaltak ki szúnyogirtásra a meleg időben könnyen terjedő betegségek megelőzésére.

Maros megyében 21 településen hirdettek veszélyhelyzetet a Kis-Küküllő sószennyezettsége miatt, amely a parajdi sóbányából származó sós víz Korond-patakba való beömlése következtében alakult ki. A hetek óta tartó sóhullámok hatására a Kis-Küküllő völgyében található víztisztító állomások működése gyakran megszakad, ami komoly kihívások elé állítja a helyi közösségeket. Az érintett lakosság számára a katasztrófavédelmi felügyelőség biztosítja az ivóvíz és háztartási víz ellátását, így próbálva enyhíteni a kialakult helyzet okozta nehézségeket.

A román állami tulajdonú parajdi sóbánya májusban ismételten megtapasztalta a Korond-patak vizeinek erejét, amikor az áradás néhány nap leforgása alatt teljesen elárasztotta a bánya minden egyes zugát. Ez a különleges hely, Székelyföld egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, évente számos látogatót vonz, akik kíváncsiak a sóbánya csodáira. A bányászok mellett a településen és a közeli falvakban működő több száz vendéglátóegység üzemeltetői és munkatársai életét is nagymértékben befolyásolja a bányászat, hiszen az ő megélhetésük is szorosan összefonódik e népszerű turisztikai látványossággal.

Related posts