A MÁK kamatot biztosít az önkormányzati források áthelyezése esetén.

Friss információk láttak napvilágot arról, miként irányítja az állam az önkormányzati források egy részét a bankoktól a Magyar Államkincstárhoz.

A múlt héten derült fény arra, hogy az első körben 49 önkormányzatnak, beleértve a fővárost, a budapesti kerületeket és a megyei jogú városokat, kötelezően a Magyar Államkincstárnál vezetett számlákra kell utalnia a napi működéshez nem elengedhetetlen forrásaikat. E változás célja, hogy egyrészt javítsa az állami likviditásmenedzsment hatékonyságát, másrészt pedig csökkentse az államadósságot és a kamatkiadásokat. Az intézkedést fokozatosan vezetik be: először október 1-ig terjed ki a felsorolt önkormányzatokra, majd 2027-től a többi városra, végül pedig 2028-tól a községekre és nagyközségekre is.

A Nemzetgazdasági Minisztériumban tartott háttérbeszélgetés során elhangzott, hogy a kormány optimista előrejelzése szerint az önkormányzati forrásokból az idei év október 1-i határidőig legalább 300 milliárd forint érkezhet a Magyar Államkincstárhoz. Fontos kiemelni, hogy ez a folyamat nem veszélyezteti az önkormányzatok pénzügyi autonómiáját; továbbra is szabadon rendelkezhetnek saját erőforrásaikkal - számolt be a Portfolio. A minisztérium képviselői hangsúlyozták:

Az önkormányzatok emellett továbbra is lehetőséget kapnak arra, hogy a bankoktól éven belüli lejárattal likviditási hiteleket igényeljenek, ahogyan azt eddig is tették.

További tudnivaló, hogy

A tavalyi számok alapján 900 milliárd forintra tehető az önkormányzatok összes likviditása, ebből az idén érintett önkormányzatok eszközei mintegy 400 milliárd forintot tesznek ki. A 2025 október 1-i határidőig ebből a pénzből több mint 300 milliárd forint kerülhet az Államkincstárhoz, míg 100 milliárdos összeg megmaradhat a kereskedelmi bankoknál vezetett számláikon, írta a Portfolio.

Related posts