A NAV közzétette a megemelt alanyi adómentesség végrehajtási előírásait.

Az alanyi adómentességre jogosító értékhatár 12 millió forintról 18 millió forintra nő. E változás 2025. január 1-jétől retroaktív hatállyal lép életbe, azonban fontos, hogy a kérelmezők legkésőbb 2025. február 28-ig tegyenek nyilatkozatot a NAV felé.

A nyilatkozattétel legkényelmesebben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) segítségével végezhető el.

Jelenleg több mint 830 ezer kisvállalkozó élvezheti az alanyi mentesség előnyeit, így számukra nincs további teendő. Az eddigi 12 milliós értékhatár helyett idén már a 18 milliós küszöb figyelembevételével tervezhetnek. Az újonnan induló vállalkozások számára is rendkívül egyszerű a helyzet: megalakulásukkor csupán egy kattintással választhatják az alanyi mentességet.

Ha a feltételek fennállnak, megéri visszamenőleg már idénre is mentességet választani, hiszen az alanyi menteseknek főszabály szerint nem kell áfát felszámítani, fizetni, sőt még áfabevallást sem kell benyújtani. Ugyanakkor figyelemmel kell lenni arra, hogy ebben az esetben a levonási jog sem illeti meg az adózót.

A kedvező változás hatással lehet azokra a kisvállalkozókra is, akik 2023-ban vagy 2024-ben ugyan túlléptek a régi, 12 millió forintos értékhatáron, de az új, 18 millió forintos küszöböt tavaly nem érték el, és várhatóan idén sem fogják meghaladni.

Az érintett feleknek elsődlegesen a személyi mentesség igénybevételéről kell döntést hozniuk, legkésőbb február 28-ig.

Ezt követően, a választási döntést követő 8 napon belül, szükséges a jelenlegi számlák módosítása. Az új számlákat alanyi adómentesen, az áfa felszámítása nélkül kell újra kiállítani. Emellett lényeges, hogy a kisvállalkozó a módosító számlát eljuttassa az üzleti partnerének.

Az alanyi mentesség választása előtt az idei évben kiállított nyugták esetében nincs szükség módosításra. Ez független attól, hogy a nyugták pénztárgéppel, papíron vagy számítógéppel készültek-e.

Related posts