Feltárult a titok: miért előnyös, ha reggel nem idézzük fel az álmainkat?

Fontos megállapítást tettek a kutatók az álmokkal kapcsolatban, nem véletlen, hogy nem emlékszünk mindenre.
Van, aki azt mondja, sosem álmodik. A valóság azonban az, hogy az ember minden éjjel álmodik, egy átlagos éjszaka alatt körülbelül 4,8 órányi álomképet hozunk létre. Ennek ellenére mégsem tudjuk visszaidézni a fejünkben lejátszódó víziókat ébredés után, legfeljebb csak egy részüket.
Simor Péter, az ELTE PPK kutatója, Bódizs Róbert a Semmelweis Egyetem szakértője, és Philippe Peigneux, a Brüsszeli Szabadegyetem munkatársa közösen vizsgálják, miért nehezen idézzük fel álmainkat. Kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy az álmok emlékezeti problémái mögött az állhat, hogy agyunk a felejtés révén már az ébrenlét utáni teendőinkre készül.
Miközben az álmok sajátos és gyakran szürreális természetük, érzelmi árnyalataik és a mögöttük rejlő lehetséges jelentések évezredek óta foglalkoztatják az emberi gondolkodást, az álomkutatás a pszichológia és idegtudományok világában viszonylag elhanyagolt területnek számít. Sőt, még az alvás tudományos vizsgálatain belül is ritkán kerül a figyelem középpontjába, holott az álmok mélyebb megértése új perspektívákat nyújthatna az emberi psziché rejtelmeinek feltárásában.
Az álomfejtés olykor valahol a spiritualitás és az ezoterika mezsgyéjén tanyázik, sokan a horoszkóppal említik egy lapon, holott ma már tudjuk, hogy akár a testünkben zajló folyamatokra is utalhat az, ami alvás közben a fejünkben zajlik.
A kutatók elméleti megközelítéseik során arra a következtetésre jutottak, hogy az álmodás nem csupán az alvás során jelentkező tudati mellékhatás, hanem szoros kapcsolatban áll az alvás alapvető funkcióival.
Az alvás homeosztatikus jellegét számos kutatás megerősítette, és mára szinte közhelyszámba megy, hogy kulcsszerepet játszik a szervezet belső egyensúlyának fenntartásában. Az ébren töltött idő alatt "kimerült" agyi funkciók regenerálásában nélkülözhetetlen szerepet vállal, lehetővé téve ezzel a megfelelő mentális és fizikai teljesítményt.