Kingston FURY Renegade 8400 CUDIMM memória teszt – a DDR5 új dimenziója A Kingston FURY Renegade 8400 CUDIMM memória egy újabb mérföldkő a DDR5 technológia világában. Ez a csúcsminőségű modul nemcsak sebességet, hanem kiemelkedő teljesítményt is ígér, am

Egy kicsi, de hatékony áramkör lehet a kulcs a DDR5-forradalom eljöveteléhez! Jelenleg még nehéz megmondani, milyen irányba fejlődik a CUDIMM technológia, de ha a gyártók tervei valóra válnak, jelentős átalakulás vár ránk a memóriák piacán. A Kingston már most az úttörők között van, és hamarosan megkezdi az új szabványnak megfelelő modulok forgalmazását.
Emlékszünk, amikor a DDR5 megérkezett az Intel 12. generációs Core processzoraival egy időben, és a kezdeti izgalmat aggodalom váltotta fel a kompatibilitási kérdések miatt? A szabványváltás mindig hozott kisebb-nagyobb működési, átállási problémákat, illetve sok esetben nehezen mutatható ki már a váltás pillanatában az ígért teljesítménynövekmény, miközben az árak magasabbak az "újdonság ereje" faktor miatt.
Az Intel biztosra ment a memóriapiacon, így vegyes támogatást kínált mind a DDR4, mind a DDR5 szabványhoz, míg az AMD egy évnyi piaci jelenlét után az AM5 platform révén véglegesen meghatározta az új irányvonalat. Az első hónapokban azonban nem ment minden zökkenőmentesen. Jelenleg a DDR5 már stabilnak és egyre szélesebb körben elterjedtnek mondható, bár az igazán gyors modulok ára továbbra is eléggé borsos. Ha tehát a tesztünk alanyát keresed, érdemes tudnod, hogy nem a pénztárcabarát kategóriában találod, hiszen minden gyártó a prémium szegmenst célozza meg a CUDIMM készleteivel. Viszont van egy izgalmas aspektus, ami miatt érdemes alaposabban megismerkedni e modulok képességeivel. De vajon miért is hívják őket CUDIMM-nek? Nézzük meg a részleteket!
A Clocked UDIMM-ek (CUDIMM-ek) a memória-technológia legújabb innovációját képviselik, amely a DDR5 memória által támasztott nagy adatátviteli sebesség és kapacitás igényekhez igazodik, miközben a jelintegritás kihívásaival is foglalkozik. E problémák forrása, hogy a nagy sebességű DIMM-ek, amelyek általában asztali gépekbe kerülnek, fizikailag korlátozott lehetőségekkel bírnak. A JEDEC, a memória-technológia szabványosításáért felelős szervezet, válaszul a felmerülő akadályokra bevezette a CUDIMM szabványt, amelyet a JESD323 keretében hivatalosan is elfogadtak az év elején. E lépések célja a DDR5 és a jövőbeni DDR6 memóriák fokozott skálázhatóságának biztosítása.
Az újonnan bemutatott modulok a hagyományos, puffer nélküli DIMM-ek (Unbuffered DIMM-ek) innovatív változatai, melyekbe egy órajelmeghajtó (CKD - clock driver) került beépítésre. Ez a kicsiny integrált áramkör az órajel helyi regenerálásáért felelős a DIMM modulon, így javítva a jel stabilitását és megbízhatóságát. Míg a hagyományos DIMM-ek az üzemfrekvenciát közvetlenül a CPU-tól veszik, a CKD képes pufferelni és felerősíteni a bejövő jelet, mielőtt az eljutna a memóriachipekhez. Ez a helyi jelkondicionálás kulcsszerepet játszik az elektromos zavarok, mint például a jitter és az órajelciklusok pontatlanságának kezelésében, amelyek a magasabb memóriasebességek mellett komoly hatással lehetnek az adatátvitel megbízhatóságára.
Az új szabvány bevezetése különösen fontos a DDR5-6400 sebességek és az azon túli teljesítmény elérése érdekében, ami akár a 10 000 MT/s határértéket is átlépheti. Az új modulok egyébként kompatibilisek a meglévő DDR5 platformokkal, mivel ugyanazt a 288 tűs csatlakozót használják, mint a hagyományos UDIMM-ek. Ez biztosítja a gördülékeny átállást a nagyobb sebességű memóriákra anélkül, hogy jelentős változtatásokra lenne szükség a meglévő rendszerekben.
A CUDIMM-ek működése különösen érdekes, mivel kétféle üzemmódot képesek támogatni: az órajelet a CKD pufferén keresztül is futtathatjuk, vagy teljesen megkerülhetjük a CKD-t a PLL Bypass módban. Hivatalosan a PLL Bypass mód csak a DDR5-6000 (3000 MHz) sebességig van érvényben, míg a DDR5-6400 sebességtől és afelett a JEDEC szabvány szerint a CKD mód (Single PLL vagy Dual PLL) alkalmazása kötelező. A gyakorlatban azonban a bypass mód szinte minden sebességnél működik, de az aktiválása és használata a CPU-tól és az alaplaptól függ. Ez a rugalmasság lehetővé teszi, hogy a CUDIMM-ek lassabb vagy régebbi DDR5 memóriavezérlőkkel is harmonikusan működjenek bypass módban. Azok a DIMM-ek, amelyek nem rendelkeznek CKD-val, a JEDEC szabvány feszültségi és időzítési paramétereinek betartása mellett órajelkorlátokba ütközhetnek. Így a CKD-vel ellátott DIMM-ek kulcsszerepet játszanak a nagyobb sebességű DDR5 memóriák jövőbeli alkalmazásában.
A JEDEC egyértelműen megfogalmazta, hogy egy 6400 MT/s sebességű vagy ennél gyorsabb memóriamodul csak akkor minősül hitelesítettnek, ha CUDIMM típusú. Emellett nem zárja ki, hogy a 6000 MT/s sebességű vagy annál lassabb modulok is megkaphassák a CKD minősítést, tehát CUDIMM-ként funkcionáljanak. Elsőre talán bonyolultnak tűnhet, de a lényeg világos: a CUDIMM még új szereplő a piacon, de a JEDEC szándéka, hogy rövid időn belül ez a technológia váljon dominálissá a DDR5 modulok között.
A Kingston legújabb FURY Renegade memória-modulpárja az elsők között lépett be a piacra, és bár alaptulajdonságai és paraméterei szempontjából nem sokban különbözik az alacsonyabb sebességű változatoktól, mégis számos izgalmas részletet kínál. A hűtőborda dizájnja csupán a szakértő szemek számára tűnik fel, míg az RGB-fényhatások kialakítása is egyedi, ám mégis finoman eltér a megszokottól. Összességében ez egy újabb DDR5 modul, amely mind Intel, mind pedig AMD platformokon kiemelkedő teljesítményt nyújt.
A borda alá pillantva feltűnik, hogy a középre helyezett mikrokontroller alatt a CKD áramkör is kapott hűtőpadot, avagy a mérnökök a sebességnövelés mellett a hőfokok kezelésére is odafigyeltek. Az első bekapcsolás sem okozott különösebb meglepetést, az Intel Core Ultra 9 285K processzorral szerelt platform DDR5-6400 MT/s értéken indította a modulokat. Érdekes volt viszont azt látni, hogy az XMP-profilba égetett maximális órajelszint engedélyezése, a vele együtt aktiválódó szoros időzítések és növelt feszültségértékek megállították az újraindulás utáni boot-folyamatot. Kis kutakodást követően azonban sikerült fellelni a megoldást: a probléma az ASUS ROG Strix Z890 alaplap oldalán keresendő, az aktuális BIOS-verzió még nem kezelte megfelelően a Renegade memóriamodulokat.
Aggodalomra azonban nincs ok, hiszen a Single PPL módot, amely a CKD segítségével irányította a frekvenciákat, PLL Bypass üzemmódra kellett állítani, és a rendszer azonnal életre kelt. Ez a helyzet kissé keserédes, mivel éppen a CUDIMM lényegét kellett megkerülnünk, de cserébe a modulok az ígért órajel és időzítések mellett így is kifogástalanul működtek. Érdemes figyelemmel kísérni az alaplapgyártók BIOS-frissítéseit, mert bár a RAM-támogatási listákon az "OK" felirat szerepel, előfordulhatnak problémák, amelyeket egy új firmware gyorsan orvosolhat.
Már az első CUDIMM-találkozónk során világossá vált, hogy mindez csupán a kezdet. A Kingston is csak egy ízelítőt nyújtott arról, mire számíthatunk a közeljövőben. Speciális tuningeszközök és hűtési megoldások révén már most átléphetjük a 10 000 MT/s-es álomhatárt, míg az alapkonfigurációk a 9000-es szint felé közelítenek. Ez a fejlődés figyelemre méltó, különösen a DDR5 korábbi éveivel összehasonlítva.
Az Intel Core Ultra asztali platformja végre igazi erőre kap a gyorsuló DDR5-modulok társaságában. A BIOS finomhangolások révén a memóriamásolási és írási sebességek meghaladhatják a 100 GB/s-ot, miközben a késleltetés 80 ns-ra csökkenthető. Az Arrow Lake architektúra minden egyes extra sebességnövelő lehetőségnek örül, így ha CUDIMM megoldásban gondolkodsz, érdemes az Intel platformok irányába orientálódnod. A Ryzen sorozat sem elhanyagolható, de ez a platform nem kínál támogatást a Single és Dual PLL módokhoz. PLL Bypass üzemmódban ugyanakkor bármely CUDIMM modul működni fog, ám valószínűleg nem hoz majd annyi előnyt, mint egy szorosan optimalizált EXPO-profilos modulpár, amelyből többet ki tudsz hozni a rendszeredből. Azonban a következő Zen AM5-ös processzorok érkezésével ez a helyzet is megváltozhat.
A Kingston FURY Renegade memória ismételten megmutatta, hogy miért élvezi a felhasználók körében a népszerűséget. Már alig várjuk, hogy megérkezzenek a DDR5-9000 MT/s+ verziók, amelyek igazán felrobbantják majd a memóriateljesítmény határait. Bár a cikkünk elején említettük a magas árakat, fontos megjegyezni, hogy ez nem csupán a Kingston sajátossága; a CUDIMM-gyártók többsége hasonló árszinttel vezeti be (vagy tervezi bevezetni) az ilyen típusú modulokat.