Zalában közel félmilliárdos beruházással építik át a bioszféra-rezervátumot. A projekt célja, hogy a természetvédelmi területet fenntartható módon fejlesszék, ezzel támogatva a helyi ökoszisztémák megőrzését és a biodiverzitás növelését. Az új létesítmény

Egyedülálló, mintegy 450 millió eurós, részben uniós forrásokból finanszírozott projektet indítanak a Mura folyó árterében.
Több, mint 100 ezer hektáron indul fejlesztés a természeti értékekért - írta a Magyar Építők.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság bejelentette, hogy elindul az Ötoldalú Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum zalai területének átfogó fejlesztése. Az ehhez szükséges 470 millió forintos támogatást a Széchenyi Terv Plusz keretében nyerték el, mely összeg európai uniós és magyar állami forrásból származik. A projekt célja, hogy 2028. december végére megvalósuljon, hozzájárulva ezzel a térség fenntartható fejlődéséhez és természeti értékeinek megóvásához.
A fejlesztések az UNESCO MAB (Ember és bioszféra) programhoz tartozó, több mint 100 ezer hektáros terület természeti értékeinek megőrzése és az ahhoz kapcsolódó nevelési és ökoturisztikai feladatok infrastruktúrájának megerősítését szolgálják.
A projekt fő célja a Mura árterén található, romos állapotú gyepek revitalizálása, a gyepes élőhelyek terjedelmének bővítése, valamint a hagyományos, extenzív állattartási módszerek elterjesztése. Emellett kiemelt figyelmet fordítunk a gyepekhez kötődő védett növény- és állatfajok védelmére és megőrzésére is.
A nemzeti park igazgatóság kezelésében lévő területre a hatékony természetvédelmi gyepkezelés és a magyar szürkemarha-állomány téli etetéséhez szükséges szálas takarmány előállításához erőgépeket, adaptereket, mezőgazdasági eszközöket vásárolnak, továbbá az állattartás és a legetetés eszközrendszerét is fejlesztik.
Bővítik a természetvédelmi őrszolgálat és szakszemélyzet felszereltségét, a megfigyelés, az adatrögzítés és -feldolgozás eszközrendszerét. Terepjáró gépkocsikat és vízi járművet is vásárolnak. A pályázat keretében még a muraszemenyei Hódvár Vízitúra-kikötőhelyet és a River'Scool vízparti oktatóhelyet is továbbfejlesztik: felújítják az odavezető utat, a kikötőhely gépészetét, újabb szabadtéri bútorokat szereznek be és oktatótáblákat is kihelyeznek.
Ahogy a termeszetvedelem.hu oldalon írják, 2011. március 25-én, az EU magyar elnöksége alatt Ausztria, Horvátország, Szerbia, Szlovénai és Magyarország környezetvédelmi miniszterei aláírtak egy közös nyilatkozatot arról, hogy mindent megtesznek az ötoldalú bioszféra-rezervátum megteremtése érdekében. Ennek eredményeként a részes országok első körben kialakították a saját bioszféra-rezervátumaikat és országonként elfogadtatták azokat UNESCO MAB Nemzetközi Koordináló Tanácsával.
A bioszféra-reezrvátum magyarországi területe magában foglalja a DDNPI Dráva és Duna menti területeit, a Natura 2000 hálózat itt elhelyezkedő zónáit, valamint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság Mura menti és Kerka menti területeit, Hetés környékét, Vétyem és Oltárc erdőterületeit, illetve a dél-zalai homokvidéket és Mórichelyi-halastavakat is. Ez az egyik legnagyobb szinte érintetlen természeti terület a Duna-medencében.
Ahogy már említettük, magyar-szlovák együttműködéssel határmenti bioszféra rezervátumokat alakítanak ki. Magyarországon található egy varázslatos vidéke, melyet egyre többen Európa Amazonasaként emlegetnek.