Kulka János szívből jövő vallomásában a betegségéről így fogalmazott: "Olyan érzés, mintha a fejembe egy gát épült volna."

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Nemzet Színésze, Kulka János 2016-ban súlyos sztrókot szenvedett, ami jelentősen megváltoztatta az életét. Azóta nehezen tud beszélni, de mindezek ellenére aktívan folytatja művészi pályafutását. Zenél, saját színdarabja van, filmekben szerepel, és együttműködő szerzőtársával közösen kiadott egy önéletrajzi kötetet is. Legutóbb a Napunknak adott interjújában nyíltan mesélt a betegségével kapcsolatos tapasztalatairól és arról, hogyan találta meg a kreativitásban a gyógyulás útját.
A színész 2016-ban, egy hasiaorta-műtétet követően öt héttel később sztrókot szenvedett el. A lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy nem lehet egyértelműen megállapítani, vajon a sztrók a műtét szövődménye volt-e. Valószínű, hogy több tényező együttes hatása játszhatott szerepet, de azt is megjegyezte, hogy már öt nappal a műtét után nem lett volna szabad visszatérnie a színpadra.
Kulka János azt is elmondta, hogy mire emlékszik abból a napból, amikor a sztrók történt:
Majdnem elragadott a halál karja. Annyira varázslatos élmény volt! A kék égbolt lenyűgöző látványt nyújtott, minden olyan könnyedén folyt, hogy szinte lebegtem. De amikor végre felnyitottam a szememet, a valóság kíméletlenül csapott le rám. Üvöltöttem és ordítottam, ahogy a szörnyűség körülölelt.
- mondta a lapnak.
A sztrók következtében nála afázia lépett fel, ami egy rendkívül ritka állapot.
"Belül értek mindent tökéletesen. Lassan beszélek. Megformálom a szavakat. Olyan, mintha lenne a fejemben egy gát. Egy fal. Belül. Nem engedi át a szavakat és a mondatokat. Körülbelül 50 ezer embernek van ilyen Magyarországon"
- nyilatkozta a színész.
Az interjú során Kulka János egy rendkívül meghatározó gyermekkori emlékre emlékezett vissza, amely szorosan összefonódik élete kezdeti szakaszával. Mindössze öt napos volt, amikor édesanyja egészségi állapota miatt csecsemőgondozóba került, így fiatal éveiből kimaradt a korai, intenzív szülői kötődés élménye. Ennek ellenére János úgy véli, hogy édesanyja hatása segítette őt abban, hogy a 2010-es években aktív közéleti szereplővé váljon.
"Janina olvasott róla sokat, és ő mondta, hogy a korai kötődés hiánya például szeretethiányt okoz és megfeleléskényszert. Nem hiszi el magáról az ember, hogy ő szerethető. Anyám nagyon szégyellte magát később. Nem sokat beszélt erről. A Piklerben egy hónapban egyszer látogatott meg"
- közölte a sajtóval.
Kulka János megosztotta érzéseit édesapjáról, Kulka Frigyesről, aki egy neves mellkassebészként vált ismertté. Februárban Budapest szívében emléktáblát avattak a 100. születésnapja tiszteletére. A színész szavai szerint édesapja egy zárkózott és szomorú ember volt, akinek a mélyen rejlő csodálatos jelleme mindenki számára nyilvánvalóvá vált.