Kurali Zoltán személyében új alelnököt kapott a Magyar Nemzeti Bank, aki friss szellőt hoz a vezetésbe.

Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, a miniszterelnök javaslatára Kurali Zoltánt nevezte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének. A kinevezés április 22-én lép életbe, és hat évre szól. Az értesülés a pénteki Magyar Közlönyben jelent meg.
Decemberben tettünk említést arról, hogy Varga Mihály volt pénzügyminiszter kinevezése után ő lett a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Ezzel egy időben Kurali Zoltán is fontos szerepet kapott, hiszen Banai Péter Benő és Sipos-Tompa Levente mellett ő is az MNB-elnöki csapatának kulcsszereplőjévé vált. Kurali korábban az Államadósság Kezelő Központ élén állt, ahol vezérigazgatóként tevékenykedett.
Varga Mihály a héten kezdeményezte az MNB alapítványainak megszüntetését a kormánynál. Kurali ekkor még csak elnökjelöltként támogatta ezt, úgy nyilatkozott: kizárólag a jogszabályban meghatározott klasszikus jegybanki mandátum végrehajtását tekinti az MNB fő feladatának, és ennek megfelelően mérsékelni szükséges, vagy adott esetben meg is kell szüntetni azokat a tevékenységeket, amelyek nem tartoznak ebbe a körbe.
Matolcsy György jegybankelnök távozása után hirtelen mindenki a homlokára csapott, mintha csak egy hirtelen felvillanó világosságra reagáltak volna. Az Állami Számvevőszék sürgős feljelentést tett az MNB-hez tartozó Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány gazdálkodása kapcsán, míg a rendőrség a hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást. A fideszes politikai körök pedig próbálnak úgy viselkedni, mintha most először szembesülnének az alapítvány működésével kapcsolatos problémákkal – holott az elmúlt kilenc év során mindent megtettek azért, hogy a rendszer még kevésbé legyen átlátható.
Az Állami Számvevőszék által közzétett jelentés szerint 266 milliárd forint közpénz eltűnésének lehetősége merült fel. Ezzel szemben az Optima Befektetési Zrt., amelyet egy alapítvány alapított, jelentős mértékben nagyobb, körülbelül 500 milliárd forintos vagyonnal rendelkezett. Ebben a vagyonban a Neumann János Egyetemért Alapítvány forrásai is szerepeltek. A jelentés részletesen foglalkozik a helyzettel és az érintett felekkel is.
A jelentés szerint a befektetéseket egy átláthatatlan struktúrán keresztül bonyolították, sok milliárd került Matolcsy Ádám baráti társaságához. Noha a független sajtó évek óta cikkezett az alapítvány, az Optima, illetve Matolcsy Ádám és köre kétes ügyleteiről, sokáig semmi nem mozdult.