Látványos csalódást okozott az egyik kísérleti Alzheimer-gyógyszer, amelynek hatékonysága elmaradt a várakozásoktól.
A vizsgálatok harmadik fázisában nem teljesített jobban a placebónál a Cassava Sciences kísérleti gyógyszere, aminek a fejlesztése már eddig is botrányoktól volt hangos.
A tudomány régóta kutatja az Alzheimer-kór kezelésének lehetőségeit, és időről időre olyan ígéretes felfedezésekről értesülünk, amelyek új reményt adhatnak a betegeknek. Az egyik legérdekesebb megközelítés egy orrspray formájában alkalmazható módszer, amely néhány egyszerű fújással hozhat forradalmi változást, amennyiben a klinikai vizsgálatok sikeresen zárulnak.
Az ötlet megszületésétől az engedélyek megszerzéséig vezető út gyakran hosszú és kanyargós, tele kihívásokkal és váratlan fordulatokkal. Nem ritka, hogy egy ígéretes készítmény végül elakad valamelyik kísérleti szakaszban. Ezt tapasztalta meg a Cassava Sciences is a simufilam nevű kísérleti gyógyszerével, amelynek III. fázisú vizsgálatai sajnos nem hozták a várt eredményeket. De ez csupán a jéghegy csúcsát jelenti; a háttérben sokkal több nehézség és akadály húzódik meg, amelyeket a kutatóknak le kell küzdeniük.
Mint a Gizmodo kifejti, a cég hétfőn számolt be az egy éven át zajló, randomizált, kontrollált vizsgálatának eredményeiről. Ennek során azt vizsgálták, hogy a simufilam tabletta napi kétszeri alkalmazása mennyiben képes lassítani a demencia fejlődését enyhe vagy közepesen súlyos Alzheimerben szenvedő betegeknél.
A termék nem tudta maradéktalanul teljesíteni sem az elsődleges, sem a másodlagos vizsgálati célkitűzéseket.
Ez lényegében azt jelenti, hogy a placebó csoporthoz képest nem mutatott jobb teljesítményt. A Gizmodo megjegyzi, hogy ez lehet az utolsó csepp a Cassava által kifejlesztett gyógyszer sorsában, amely már eddig is bővelkedett botrányokban. Számos, a kutatásban nem részt vevő tudós, valamint szövetségi ügynökségek vádolták meg Hoau-Yan Wangot, a New York-i Városi Egyetem professzorát és a Cassava korábbi tanácsadóját azzal, hogy többször is tudományos etikátlanságokat követett el a kapcsolódó vizsgálatai során.
A kutató vádjai szerint manipulálta a képeket, sőt, egyes esetekben teljesen kitalált eredményeket is bemutatott, mindezt azért, hogy a készítmény ígéretesebbnek tűnjön a szakmai közönség előtt. A III. fázisú vizsgálatokban már nem vett részt, és ezek során nem figyelhetők meg azok a vitatott javulások, amelyeket korábban, kétes körülmények között tapasztaltak. A Cassava bejelentette, hogy a simufilam III. fázisú kísérletének második szakaszát idő előtt lezárják, de ígéretet tettek arra, hogy a vizsgálat eredményeit később publikálni fogják.
Cikkünk bevezető képe egy figyelemfelkeltő illusztrációval kelt életre.